3M™ Dent Finishing Glaze 05857, 276 mL DMS Cartridge 6/Case
| UPC | 00051131058576 |
|---|---|
| 3M ID | 7000120077 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
A Thin, Smooth Coating for Minor Imperfections
With a polyester base and a flowable, self-leveling formula, 3M™ Dent Finishing Glaze for DMS combines strength, smoothness and versatility for specific finishing jobs in collision repair. Ideal for horizontal surfaces, this coating is designed to form a "skin" coat over sheet metal and body fillers to fill pinholes, sand scratches, low areas and other minor imperfections. It is suitable for use with nearly any automotive surface including steel, aluminum, SMC, fiberglass and cured automotive paint. This two-component glaze applies quickly and smoothly from a single cartridge, eliminating the time and guesswork needed for mixing and greatly reducing cleanup.
Part of the 3M™ Dynamic Mixing System
3M™ Dent Finishing Glaze is part of the 3M™ Dynamic Mixing System of adhesives, sealers, fillers, compounds and related tools and accessories. This comprehensive solution is designed for maximum savings in shop time and materials.
Using the 3M™ Dynamic Mixing System is as easy as 1) Twist, 2) Mix and 3) Fix. Here is how it works:
Twist a cartridge into place on the applicator until it locks into place.
Mix the 2-part component product automatically by simply pulling the trigger on the applicator. Add a mixing nozzle and watch as it precisely mixes and dispenses a perfect ratio of product, eliminating guesswork.
Fix, bond or seal instantly by applying the product directly from the applicator to the surface and spread into place.
Advanced Technology Streamlines the Auto Body Repair Process
3M uses science and technology to help automotive body technicians work smarter with less effort. With the Dynamic Mixing System, you dispense fillers, glazes, adhesives, sealers and plastic repair products when and where you want them, at the touch of a trigger.
- Two-part glaze applies from a single cartridge, eliminating mixing
- Excellent flowability – fills pinholes, sand scratches and other minor imperfections
- Self-leveling formula evens up low areas and reduces application time
- Part of the 3M™ Dynamic Mixing System for savings in time and material costs
| 3M ID | 7000120077 |
|---|---|
| Part number | 5857 |
| Keywords | 5857 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Glazes & Putties |
| Color Family | Beige |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 7 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.8 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.4 |
| Base - Metric Gross Weight | 0.504 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 177.8 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 96.52 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 162.56 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 170.24001370837388 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.111129801411783 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5776111269243792 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.8 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.4 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2789.734 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.262 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 177.8 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 96.52 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 162.56 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CART |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 941.9930257183349 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.409736632033735 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.463462138924427 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.070866141732283 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.881889763779528 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15436.5 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.361 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.571 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.205 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.3 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.251 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | CART |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 632.7266924705987 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 277.14751903785333 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 125.712 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.15 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 480 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 480 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CART |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |


