3M™ Deck and Joist Flashing Tape 8047, Translucent, 3 in x 75 ft, 12 Rolls/Case, Solid Liner
| UPC | 00076308141783 |
|---|---|
| 3M ID | 7010379532 |
| Packaging | Roll |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
All-Weather Performance
3M™ Deck and Joist Flashing Tape 8047 features an aggressive acrylic-based adhesive formulated to stick in most weather conditions. The proprietary translucent backing is highly conformable and designed to protect against the environment and mechanical penetration. This tape is designed for flashing, protecting, sealing and more.
Recommended Applications
Flashing ledger boards
Protecting exposed joists
Sealing against mechanical penetrations
Wrapping posts
Flashing around windows and doors
Bringing Better Ideas to the Surface Through Science and Innovation
The 3M Industrial Adhesives and Tapes Division applies the science of adhesion to deliver innovative solutions that improve the design and manufacturing processes of companies around the world. In the end, these technologies help customers deliver competitive products to the market faster and more efficiently.
- Protects surfaces from the environment and mechanical penetration
- Designed to work in most weather conditions
- Aggressive acrylic-based adhesive
- Conformable all-weather translucent backing
| 3M ID | 7010379532 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Deck and Joist Flashing Tape 8047, all-weather translucent tape, protect against environment, protect against mechanical penetration, aggressive acrylic-based adhesive, weather conditions, conformable backing, flashing, protecting, sealing, recommended applications, ledger boards, exposed joists, mechanical penetrations, wrapping posts, flashing around windows, flashing around doors |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Sealing Tapes |
| Product Color | Translucent |
| Product Number | 8047 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 729 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 0.771 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 142.875 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 142.88 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 94.92518000784032 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.699764041445406 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.6490577211428843 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.625 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.625196850393701 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1555.545 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.748 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 142.875 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 142.88 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1506.8612046672913 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 21.422318016504555 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 19.799715766823855 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.124803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 24693.031 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 9.717 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 8.981 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.035 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.797 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.797 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92634.0435358036 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 806.9999061051226 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 712.7897676056588 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.98425196850393 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.518 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 323.316 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.168 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 432 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 432 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


