3M™ Deburring Bun, XP-WL, 10S Fine, 10 in x 22 in x 5 in, 1 ea/Case
Operators convert our Deburring Bun into custom convolute wheels for unique applications. We engineered our Deburring Bun with superior durability and edge retention for tackling tough burrs and sharp edges on all types of metals, composites and glass. Designed to deliver a high cut rate and smooth running over the life of the wheel.
Special Price
$2,444.06
Regular Price
$2,875.37
| UPC | 00638060776964 |
|---|---|
| 3M ID | 7100238282 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Solid, dense and conformable construction produces a professional finish the first time, without undercutting, gouging or distorting the workpiece
- Effective for all types of metals, composites and glass
- Unique resin system minimizes smearing, reducing time spent cleaning surfaces
- Minimizes heat build up to lessen impact on heat-sensitive materials
- Bun can be cut to desired wheel thickness
| 3M ID | 7100238282 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Wheels > Deburring & Finishing Wheels |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 5.0 in |
| Center Hole Diameter (Metric) | 127.0 mm |
| Grit | Non Pertinent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 5.0 INCH |
| Base - Customary Length Dimension | 22.0 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 10.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 23112.8 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.127 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.558 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.254 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 5938.346246771233 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 50.95500173426638 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 48.50200632784013 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 97312.06 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 22000.14 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 5938.346857008674 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 50.95500173426638 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 48.50200632784013 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 15.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 26.625984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.624803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 97312.07 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 23112.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 22000.14 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 38.735 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 67.63 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 37.147 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 102031.70012639237 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 651.9995034308007 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 582.0247814133205 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.62992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.672 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 264.002 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 128.6 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 12 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


