3M™ DBI-SALA® Toggle Bolt Fastener Kit For Roof Top Anchor 7241183, 300 mm, 4 ea/Pack
| UPC | 00840779013074 |
|---|---|
| 3M ID | 7100241078 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M's anchorage connectors are built from quality materials providing high strength and durability to stand up to tough environments. Anchorage connectors are the foundation of most fall protection systems, often overlooked but critical components because they securely attach your system to the anchorage. Your choice of anchor depends on the type of work being done. Anchorages are sold by what they connect to (general/all purpose, steel, concrete, roof or specialty), whether they are fixed or mobile, and whether they are permanent or portable. They all must provide a secure point of attachment for a complete personal fall arrest system and must be capable of supporting a load of 5,000 lbs. (22kN) or of meeting OSHA’s criteria of a 2-to-1 safety factor. We offer a variety of accessory items that will work with you. Our accessories for attachment to a harness range from suspension trauma straps to tool pouches, comfort padding, hydrations systems and tool lanyard to name just a few. We also offer various carrying and storage bags to store and transport your fall protection equipment. When it comes to an accessory, it is essential the equipment operates perfectly in combination with the other parts of the system. Safety engineers and site directors trust DBI-SALA® for the type of high quality, rugged systems that will ensure top performance when it is needed the most.
- Variable lengths available 6 in., 12 in., and 20 in. (15 cm, 30.5 cm, and 50 cm)
- Fastener kit for use with roof top anchor
- Suitable for flat roofs on trapezoidal and plywood deck, hollow concrete structures, or membrane and built-up roof decks
- Corrosion resistant construction
- User friendly compact and lightweight design
- Compatible with various fall arrest systems
- Recommended for use in multiple industries including construction, oil and gas, and utilities
| 3M ID | 7100241078 |
|---|---|
| Part number | 7241183 |
| Keywords | 70007703641,7241183,Accessories,Anchors,3M,DBI-SALA,Toggle Bolt 4-Pack for Roof Top Anchors,Construction,General IndustryPersonal Safety,PSD,Capital Safety |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Fall Protection > Anchorage Connectors |
| For Use With | Roof Top Anchor |
| Material | Zinc Plated Steel |
| Net Weight (Imperial) | 2.2 lb |
| Net Weight (Metric) | 1.0 kg |
| Product Color | Gray |
| Product Number | 7241183 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Industry | Construction General Industrial |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Weight (Imperial) | 2.2 lb |
| Country of Origin | United Kingdom |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 3.200787402 |
| Base - Customary Length Dimension | 18.7519685 |
| Base - Customary Width Dimension | 8 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.16 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 8.13 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 47.63 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 20.32 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 480.1685036440939 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.55736224134458 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.5132697889076043 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.2007874015748032 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 18.751968503937007 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 8.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 7868.552 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.14 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 8.13 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 47.63 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 20.32 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |


