3M™ DBI-SALA® ExoFit™ X100 Comfort Climbing/Positioning Safety Harness 1401220, 3X, Stainless Steel Hardware
| 3M ID | 7012817701 |
|---|
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ DBI-SALA® ExoFit™ range of full-body harnesses is designed to help achieve optimal fit, function and efficiency while fulfilling the safety and performance requirements for the work you do every day. As you continue to raise expectations and reach new heights, the ExoFit™ has been elevated to help climb with you. ExoFit™ harnesses continue to evolve through engineering and worksite research, complemented by advances in new materials and technologies. We are expanding your choices, and with more than 400 new harness options to choose from, 3M™ DBI-SALA® has your back and can help your team reach greater heights. Elevate your safety harness to the next generation of 3M™ DBI-SALA® ExoFit™ X100, X200, and X300 to keep your workforce comfortable in uncomfortable places.
- Equipped with anti-sliding dorsal D-ring pad to help greatly reduce dorsal D-ring slide
- Integrated SRL adapter lets you quickly and easily connect and disconnect personal SRLs
- Suspension trauma relief straps with low-profile design included
| 3M ID | 7012817701 |
|---|---|
| Keywords | safety harness, saftey harnesses, fall protection, fall protection harnesses, 3m safety, DBI-SALA, full body harness, workplace safety, fall arrest kits, exofit harnesses, harness protection, X100 |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Fall Protection > Full Body Harnesses |
| Color Family | Gray |
| Harness Size | 3X |
| Leg Connection Type | Tongue Buckle |
| Leg Buckle Material | Stainless Steel |
| Product Color | Gray |
| Product Number | 1401220 |
| Product Series | X100 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Cleaning Electrical |
| Recommended Industry | General Industrial |
| Torso Buckle Material | Stainless Steel |
| Torso Buckle Type | Parachute |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | DBI-SALA® |
| Webbing Material | Polyester |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 7.8 |
| Base - Customary Length Dimension | 20 |
| Base - Customary Width Dimension | 16 |
| Base - Metric Gross Weight | 5.45 LB |
| Base - Metric Height Dimension | 7.8 IN |
| Base - Metric Length Dimension | 20.0 IN |
| Base - Metric Width Dimension | 16.0 IN |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 2496.0 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 5.45 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 5.4 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.8 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 20.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 16.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2496.0 IN3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 5.4 LB |
| Consumer - Metric Height Dimension | 7.8 IN |
| Consumer - Metric Length Dimension | 20.0 IN |
| Consumer - Metric Width Dimension | 16.0 IN |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |


