3M™ DBI-SALA® E Maxi Clamp 4-Pack for Standing Seam Roof Top Anchor 7241206, Silver, 1 Pack
| UPC | 00840779013098 |
|---|---|
| 3M ID | 7100216316 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Peak performance where it matters most. Protecting your workers and elevating their roof safety is the number one priority for 3M Fall Protection. 3M's anchorage connectors are built from quality materials providing high strength and durability to stand up to the toughest environments with hardware that helps resist corrosion. 3M's anchorage connectors are designed to give your workers the freedom to move wherever the job takes them featuring permanent, portable, and reusable systems with compact and lightweight designs that can be removed and simply reinstalled in a new location. Featuring versions with adjustable feet and legs to accommodate most roof pitch angles, and quick and easy screw type installation, combines ease and versatility for added jobsite flexibility. Whether your roof is flat or sloped, wood, metal or concrete, anchors can be installed to a variety of materials to provide a tie-off point for your personal fall protection system. Anchorage connectors are the foundation of most fall protection systems, often overlooked but critical components because they securely attach your system to the anchorage. Your choice of anchor depends on the type of work being done. Each D-ring accommodates a self-retracting lifeline, vertical lifeline, or lanyard. Anchorages are sold by what they connect to (general/ all purpose, steel, concrete, roof, or specialty), whether they are fixed or mobile, and whether they are permanent or portable. They all must provide a secure point of attachment for a complete personal fall arrest system and must be capable of supporting a load of 5,000 lbs. (22kN) or of meeting OSHA’s criteria of a 2 to 1 safety factor.
- Durable materials and hardware designed to help stand up to harsh working conditions
- Compatible with various fall arrest systems, not compliant for use with Horizontal Lifelines
- Suitable for use in general industrial and construction industries
- Compact, lightweight design
- Meets the requirements for 29 CFR OSHA 1910.140 and 29 CFR OSHA 1926.502
- Features corrosion-resistant, steel and aluminum construction for durability
- This safety equipment is designed for use with additional personal protective equipment (PPE)
- Z, U, and E Maxi Clamp 4-Pack Kits
- For use with standing seam roof top anchor
- Fits bulb, single folded, or double folded seams
| 3M ID | 7100216316 |
|---|---|
| Part number | 7241206 |
| Keywords | 70007487146,70007487146 Replacement Parts & Accessories DBI-SALA E Maxi Clamp 4-Pack for Standing Seam Roof Top Anchor 7241206,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Fall Protection > Anchorage Connectors |
| Dimensions | (2.00x1.00x2.00)in |
| For Use With | Standing Seam Roof Top Anchor |
| Material | Aluminum |
| Net Weight (Imperial) | 2.3 lb |
| Net Weight (Metric) | 1.0 kg |
| Product Color | Silver |
| Product Number | 7241206 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Industry | Construction General Industrial Mining Oil & Gas Transportation Utilities Wind Energy |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Weight (Imperial) | 2.3 lb |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 4.527559055 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.527559055 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.440944882 |
| Base - Metric Gross Weight | 459.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 11.5 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 11.5 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.2 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 50.03641897047574 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.011921783428588 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.9479877273949736 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.52755905511811 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.52755905511811 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.440944881889764 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 819.95 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 430.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 11.5 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 11.5 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 6.2 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |


