3M DBI-SALA Harness 1102000, Delta™ Vest-Style, Universal
3M™ DBI-SALA® Delta™ Safety Harnesses are recognized by their bright yellow webbing and patented triangular no-tangle back pad design.
Special Price
$0.85
Regular Price
$1.00
| UPC | 00076308400088 |
|---|---|
| 3M ID | 7100232005 |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M 1102000 3M DBI-SALA Harness
3M™ DBI-SALA® Delta™ Safety Harness represents the culmination of more than twenty years of design, research, manufacturing expertise, and on-the-job performance. It features revolving torso adjuster buckles, automatic stand-up dorsal d-ring, and low-profile susupension trauma straps. The exclusive triangular back pad design gives the 3M™ DBI-SALA® Delta™ Safety Harness a shape of its own.
- Automatic stand-up back D-ring enables efficient dorsal connections
- Revolving torso adjuster buckles available on select models
- Available in multiple styles, configurations, and leg and chest connection options
- Integrated suspension trauma straps included on most models
- Equipped with auto-resetting lanyard keepers for fast and easy parking of snap hooks and carabiners
- Protected labels, equipped with an integrated RFID tag, enabling inventory, inspection, and record management.
| 3M ID | 7100232005 |
|---|---|
| Part number | 1102000 |
| Keywords | 70007700084,1102000,Full Body Harnesses,Harnesses,3M,DBI-SALA,Delta,Vest-Style Harnesses,Construction,Oil and Gas,Transportation,General IndustryPersonal Safety,PSD,Capital Safety |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Fall Protection > Full Body Harnesses |
| Harness Size | Universal |
| Leg Buckle Material | Stainless Steel Grommet |
| Product Color | Yellow |
| Product Number | 1102000 |
| Product Series | Delta™ |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Industry | Construction General Industrial Mining Oil & Gas Transportation Utilities Wind Energy |
| Torso Buckle Material | Zinc Plated Steel |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | DBI-SALA® |
| Webbing Material | Repel™ Polyester |
| Weight (Imperial) | 3.7 lb |
| Country of Origin | Mexico |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 4.6 |
| Base - Customary Length Dimension | 15.85 |
| Base - Customary Width Dimension | 15.25 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.744 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 11.684 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 40.259 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 38.735 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 57600.00693229733 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 559.8639148184966 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 499.83204082555443 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 30.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 943.895 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 253.95 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 226.72 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 76.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 101.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 130 |
| Shipper - Unit | PAL |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 57600.00693229733 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 559.8639148184966 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 499.83204082555443 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 30.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 943.895 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 226.72 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 76.2 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 101.6 CM |
| Pallet - Item Quantity | 130 |
| Pallet - Unit | PAL |
Write Your Own Review


