3M™ DBI-SALA® Concrete Bolt Fastener Kit For Roof Top Anchor 7241181, 300 mm, 4 ea/Pack
| UPC | 00840779103461 |
|---|---|
| 3M ID | 7100241076 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M's anchorage connectors are built from quality materials providing high strength and durability to stand up to tough environments. Anchorage connectors are the foundation of most fall protection systems, often overlooked but critical components because they securely attach your system to the anchorage. Your choice of anchor depends on the type of work being done. Anchorages are sold by what they connect to (general/all purpose, steel, concrete, roof or specialty), whether they are fixed or mobile, and whether they are permanent or portable. They all must provide a secure point of attachment for a complete personal fall arrest system, and must be capable of supporting a load of 5,000 lbs. (22kN) or of meeting OSHA’s criteria of a 2-to-1 safety factor.
- Rugged and corrosion resistant material construction for durability with compact and lightweight design
- Use vertically in wall or horizontally in ceiling (both components)
- High strength steel construction
- Compatible with various fall arrest systems
- Meets the requirements for 29 CFR OSHA 1910.140, and OSHA 1926.502
- Recommended for use in the construction, general industrial, mining, oil and gas, and utilities industries
- This safety equipment is designed for use with additional personal fall protection systems (PPE)
- Available in 6 in (15 cm) or 12 in (30.5 cm) 4-pack
- Fastener kit for use with roof top anchor
- Suitable for solid or hollow concrete structures
| 3M ID | 7100241076 |
|---|---|
| Part number | 7241181 |
| Keywords | 70007732038,7241181,Accessories,Anchors,3M,DBI-SALA,Concrete Bolt 4-Pack for Roof Top Anchors,Construction,General IndustryPersonal Safety,PSD,Capital Safety |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Fall Protection > Anchorage Connectors |
| For Use With | Roof Top Anchor |
| Material | Zinc Plated Steel |
| Net Weight (Imperial) | 2.2 lb |
| Net Weight (Metric) | 1.0 kg |
| Product Color | Gray |
| Product Number | 7241181 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Industry | Construction General Industrial |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Weight (Imperial) | 2.2 lb |
| Country of Origin | United Kingdom |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 7.874015748 |
| Base - Customary Length Dimension | 18.30708661 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.42519685 |
| Base - Metric Gross Weight | 980.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 20.0 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 46.5 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 8.7 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 493.74311347047893 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.1605301694118 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.1164377169748247 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.874015748031496 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 18.30708661417323 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.425196850393701 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 8091.0 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 960.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.0 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 46.5 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 8.7 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |


