3M™ Cylinder Adhesive Hose, 50 ft, 1/case
3M™ Cylinder Adhesive Hoses provide convenient length and portability needed to accomplish small-, medium- and large-area coverage applications, such as flooring, dry wall and hard-to-reach areas. The convenience afforded by the various lengths allows the worker to cover areas with tank in hand or from a bulk tank and keeps the hose from interfering or tangling.
Special Price
$361.79
Regular Price
$425.63
| UPC | 00051115257827 |
|---|---|
| 3M ID | 7000121609 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Cylinder Adhesive Hoses provide convenient length and portability needed to accomplish small-, medium- and large-area coverage applications, such as flooring, dry wall and hard-to-reach areas. The convenience afforded by the various lengths allows the worker to cover areas with tank in hand or from a bulk tank and keeps the hose from interfering or tangling.
Please refer to the cylinder user guide below to determine which cylinder adhesive hose is best for you, or call 1-800-362-3550 to speak with a specialist.
- Flexible, inert nylon/synthetic rubber hose
- Available in varying lengths from 6-50 feet
- Required for use with 3M™ Cylinder Adhesive Applicators
- Straightforward, simple design allows for quick assembly with an adjustable wrench
| 3M ID | 7000121609 |
|---|---|
| Part number | Parts |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Nozzles & Accessories > Application Accessories |
| Product Number | Parts |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 2.284 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 728.0203458044712 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 5.035358068302604 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 4.5040440164370485 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 11930.116 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2.043 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 728.0203458044712 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.035358068302604 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.5040440164370485 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.7637795275590555 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.362204724409448 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.362204724409448 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 11930.116 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2.284 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.043 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.121 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.314 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.314 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 458.56150534454537 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 364.827565331401 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 165.483 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 81 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 81 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 81 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review


