3M™ Cylinder Adhesive 650050 Spray Tip, 1/case
3M™ Cylinder Adhesive Spray Tips control your adhesive output from 2 to 18 inches. Proper spray patterns provide uniform coverage and consistent drying times to help keep projects moving forward.
Special Price
$31.36
Regular Price
$36.89
| UPC | 00051115257810 |
|---|---|
| 3M ID | 7010366696 |
| Packaging | Bag |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Control your Adhesive
3M™ Cylinder Adhesive Spray Tips are an essential part of our cylinder spray adhesive system. Because each cylinder is self-contained, pressurized and ready for immediate use, an optimized spray pattern is achieved through the proper spray tip. Please refer to the table below to determine which spray tip is best for you, or call 1-800-362-3550 to speak with a specialist.
- Required for use with 3M™ Cylinder Adhesive Applicators
- Narrow, 2-18 inch width spray pattern for controlled coverage
- Supplies uniform coverage and drying times
- Easy attachment and removal
- Numbered by angle of spray pattern and orifice size
| 3M ID | 7010366696 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Nozzles & Accessories > Applicator Nozzles & Tips |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 22.679 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.049998636440908385 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.0469981450525722 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 245805.95 MMQ |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 21.318 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | TIPS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 15.000002440949764 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.049998636440908385 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.0469981450525722 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 0.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 245.806 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 22.679 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 21.318 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 6.35 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 254.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 152.4 MM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | TIPS |
| Shipper - Unit | BAG |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | ENV |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review

