3M™ Cut & Grind Wheel, 06470, 36+, T27, 7 in x 1/8 in x 7/8 in, 10/Carton, 20 ea/Case
| UPC | 00638060064702 |
|---|---|
| 3M ID | 7100219187 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Value and Versatility
Versatile 3M™ Cut & Grind Wheels are designed for use as both a depressed center grinding wheel and a cut-off wheel to help you finish your jobs on time and on budget. In multi-step metalworking processes, these wheels save you the time and hassle of swapping out the abrasive on your grinder. Seamlessly transition/switch from cutting applications like back gouging to grinding a bevel without wasting time switching from a cut-off wheel to a grinding wheel. Plus, these powerful wheels with 3M Precision-Shaped Grain are competitively priced for incredible value.
Powered by 3M Precision-Shaped Grain
These cut & grind wheels feature a blend of 3M Precision-Shaped Grain. This innovative ceramic grain continually fractures into super-sharp points and edges that slice cleanly through metal, rather than gouging or plowing as traditional abrasives do. This also helps it to last significantly longer than conventional ceramic grain abrasives while maintaining a high cut-rate over the life of the wheel.
Advanced Series Abrasives
The 3M™ Cut & Grind Wheel is part of a new class of 3M abrasives designed to deliver an unbeatable combination of performance and value. Powered by the legendary speed and long life of 3M Precision-Shaped Grain, these Advanced Series Abrasives are ideal for a wide range of metal cutting and grinding applications — offering a longer life and faster cut than aluminum oxide, alumina zirconia and other conventional ceramic abrasives.
Applications
• Cutting
• Grinding
• Notching
• Gouging (back and root pass)
• Beveling
• Fillet weld grinding
- Versatile, rigid reinforced resin bonded wheel can be used as both a grinding wheel and cut-off wheel
- Powered by 3M Precision-Shaped Grain for a fast cut and long abrasive life
- 3M Advanced Series Abrasives deliver a great combination of performance and value
- Designed for cutting and grinding on mild steel and stainless steel
- Cuts and grinds with less pressure than traditional wheels, helping to reduce operator fatigue
| 3M ID | 7100219187 |
|---|---|
| Part number | 6470 |
| Keywords | cutting disc; metal cutting discs; grinding wheel; abrasive wheels; cut off wheel; disc wheel; sanding wheel; cutting wheel |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Wheels > Cut-off & Flexible Grinding Wheels |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Application | Beveling & Back Gouging, Cutting, Deburring, Deburring Edges, Descaling, Grinding, Heavy Deburring, Right Angle Grinding, Tube Cutting, Weld Grinding, Weld Removal |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.875 in |
| Center Hole Thread Size | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Metric) | 22.225 mm |
| Color Family | Black |
| Diamond Depth (Metric) | 0.0 NP |
| Diamond Depth | 0.0 NP |
| Grit | 36+ |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Austria |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.875 INCH |
| Base - Customary Length Dimension | 0.125 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 7.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 329.784 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.02222 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.003 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.177 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 26.006305949619772 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.7270492667237767 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.5909998001068669 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 426.167 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 268.073 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 204.01177416528063 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 7.036998880735141 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 5.909998001068669 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 3.687795275590551 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 7.437795275590551 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 7.437795275590551 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 3343.154 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 2680.73 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 9.367 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 18.892 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 18.892 CM |
| Inner - Item Quantity | 10 |
| Inner - Total Unit Quantity | 10 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Inner - Item Unit | EACH |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 520.1272174197892 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 14.540998562211264 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.819996002137337 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.306692913385827 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.912992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.912992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8523.358 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6595.686 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 5361.46 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 21.099 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 20.099 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.099 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 60479.96151110413 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1343.9996797124254 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1063.7987583433116 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 30.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 991.089 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 482.531 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 76.2 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 90 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 30 |

