3M™ Cut & Grind Wheel, 06464, 36+, T27 Quick Change, 4.5 in x 1/8 in x 5/8 in-11, 10/Carton, 20 ea/Case
| UPC | 00638060064641 |
|---|---|
| 3M ID | 7100245014 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Versatile 3M™ Cut & Grind Wheels are designed for use as both a depressed center grinding wheel and a cut-off wheel to help you finish your jobs on time and on budget. In multi-step metalworking processes, these wheels save you the time and hassle of swapping out the abrasive on your grinder. Seamlessly transition/switch from cutting applications like back gouging to grinding a bevel without wasting time switching from a cut-off wheel to a grinding wheel. Plus, these powerful wheels with 3M Precision-Shaped Grain are competitively priced for incredible value.
Powered by 3M Precision-Shaped GrainThese cut & grind wheels feature a blend of 3M Precision-Shaped Grain. This innovative ceramic grain continually fractures into super-sharp points and edges that slice cleanly through metal, rather than gouging or plowing as traditional abrasives do. This also helps it to last significantly longer than conventional ceramic grain abrasives while maintaining a high cut-rate over the life of the wheel.
Advanced Series AbrasivesThe 3M™ Cut & Grind Wheel is part of a new class of 3M abrasives designed to deliver an unbeatable combination of performance and value. Powered by the legendary speed and long life of 3M Precision-Shaped Grain, these Advanced Series Abrasives are ideal for a wide range of metal cutting and grinding applications — offering a longer life and faster cut than aluminum oxide, alumina zirconia and other conventional ceramic abrasives.
Applications • Cutting • Grinding • Notching • Gouging (back and root pass) • Beveling• Fillet weld grinding
- Versatile, rigid reinforced resin bonded wheel can be used as both a grinding wheel and cut-off wheel
- Powered by 3M Precision-Shaped Grain for a fast cut and long abrasive life
- 3M Advanced Series Abrasives deliver a great combination of performance and value
- Designed for cutting and grinding on mild steel and stainless steel
- Cuts and grinds with less pressure than traditional wheels, helping to reduce operator fatigue
| 3M ID | 7100245014 |
|---|---|
| Part number | 6464 |
| Keywords | cutting disc; metal cutting discs; grinding wheel; abrasive wheels; cut off wheel; disc wheel; sanding wheel; cutting wheel |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Wheels > Cut-off & Flexible Grinding Wheels |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Application | Beveling & Back Gouging, Cutting, Deburring, Deburring Edges, Descaling, Grinding, Heavy Deburring, Right Angle Grinding, Tube Cutting, Weld Grinding, Weld Removal |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.0 NP |
| Center Hole Thread Size | 40760 |
| Center Hole Diameter (Metric) | 0.0 NP |
| Color Family | Black |
| Diamond Depth (Metric) | 0.0 NP |
| Diamond Depth | 0.0 NP |
| Grit | 36+ |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Austria |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 4.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.125 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.5 |
| Base - Metric Gross Weight | 159.2 G |
| Base - Metric Height Dimension | 114.3 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.175 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 114.3 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 261.5774247296526 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 3.7390399666555236 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 2.5110651662857557 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 8.26771653543307 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 5.624803149606299 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 5.624803149606299 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 4286.486 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 1139.0 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 21.0 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 14.287 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 14.287 CM |
| Inner - Item Quantity | 10 |
| Inner - Total Unit Quantity | 10 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Inner - Item Unit | EACH |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 626.164638156048 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.849999769616936 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.022130332571511 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.700787401574804 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.75 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.124803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10261.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3560.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2278.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.845 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 15.557 CM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 81283.6271341834 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 884.0536713613591 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 542.3900759177233 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.332 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 246.024 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 2160 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 108 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 27 |


