3M™ Cut & Grind Wheel, 06462, 36+, T27, 4-1/2 in x 1/8 in x 7/8 in, 10/Carton, 20 ea/Case
| UPC | 00638060064627 |
|---|---|
| 3M ID | 7100214084 |
| Packaging | Pack |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Versatile 3M™ Cut & Grind Wheels are designed for use as both a depressed center grinding wheel and a cut-off wheel to help you finish your jobs on time and on budget. In multi-step metalworking processes, these wheels save you the time and hassle of swapping out the abrasive on your grinder. Seamlessly transition/switch from cutting applications like back gouging to grinding a bevel without wasting time switching from a cut-off wheel to a grinding wheel. Plus, these powerful wheels with 3M Precision-Shaped Grain are competitively priced for incredible value.
Powered by 3M Precision-Shaped GrainThese cut & grind wheels feature a blend of 3M Precision-Shaped Grain. This innovative ceramic grain continually fractures into super-sharp points and edges that slice cleanly through metal, rather than gouging or plowing as traditional abrasives do. This also helps it to last significantly longer than conventional ceramic grain abrasives while maintaining a high cut-rate over the life of the wheel.
Advanced Series AbrasivesThe 3M™ Cut & Grind Wheel is part of a new class of 3M abrasives designed to deliver an unbeatable combination of performance and value. Powered by the legendary speed and long life of 3M Precision-Shaped Grain, these Advanced Series Abrasives are ideal for a wide range of metal cutting and grinding applications — offering a longer life and faster cut than aluminum oxide, alumina zirconia and other conventional ceramic abrasives.
Applications • Cutting • Grinding • Notching • Gouging (back and root pass) • Beveling• Fillet weld grinding
- Versatile, rigid reinforced resin bonded wheel can be used as both a grinding wheel and cut-off wheel
- Powered by 3M Precision-Shaped Grain for a fast cut and long abrasive life
- 3M Advanced Series Abrasives deliver a great combination of performance and value
- Designed for cutting and grinding on mild steel and stainless steel
- Cuts and grinds with less pressure than traditional wheels, helping to reduce operator fatigue
| 3M ID | 7100214084 |
|---|---|
| Part number | 6462 |
| Keywords | cutting disc; metal cutting discs; grinding wheel; abrasive wheels; cut off wheel; disc wheel; sanding wheel; cutting wheel |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Wheels > Cut-off & Flexible Grinding Wheels |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Application | Beveling & Back Gouging, Cutting, Deburring, Deburring Edges, Descaling, Grinding, Heavy Deburring, Right Angle Grinding, Tube Cutting, Weld Grinding, Weld Removal |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.875 in |
| Center Hole Thread Size | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Metric) | 22.225 mm |
| Color Family | Black |
| Diamond Depth (Metric) | 0.0 NP |
| Diamond Depth | 0.0 NP |
| Grit | 36+ |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Austria |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.165354331 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.527559055 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.527559055 |
| Base - Metric Gross Weight | 105.5 G |
| Base - Metric Height Dimension | 4.2 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 115.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 115.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 3.3895638657419047 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.23258768660504583 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.23258768660504583 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.16535433070866143 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.52755905511811 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.52755905511811 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 55.545 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 105.5 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 4.2 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 115.0 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 115.0 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 68.46864087428962 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.469177336470629 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.3258768660504585 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.874015748031496 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.881889763779528 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.881889763779528 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1.122 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1.055 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 73.0 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 124.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 124.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 10 |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 164.0928478707351 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.176453916100925 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.651753732100917 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 5.2362204724409445 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.2362204724409445 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2.689 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 2.348 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.11 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 152.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 133.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 133.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 53017.428869503405 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1442.034838460797 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1255.9735076672475 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 35.62992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 868.8 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 569.7 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 905.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 5400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |


