3M™ Cut & Grind Wheel, 06461, 36+, T27, 4 in x 1/8 in x 5/8 in, 10/Pac, 20 ea/Case
| UPC | 00638060064610 |
|---|---|
| 3M ID | 7100212647 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Versatile 3M™ Cut & Grind Wheels are designed for use as both a depressed center grinding wheel and a cut-off wheel to help you finish your jobs on time and on budget. In multi-step metalworking processes, these wheels save you the time and hassle of swapping out the abrasive on your grinder. Seamlessly transition/switch from cutting applications like back gouging to grinding a bevel without wasting time switching from a cut-off wheel to a grinding wheel. Plus, these powerful wheels with 3M Precision-Shaped Grain are competitively priced for incredible value.
Powered by 3M Precision-Shaped GrainThese cut & grind wheels feature a blend of 3M Precision-Shaped Grain. This innovative ceramic grain continually fractures into super-sharp points and edges that slice cleanly through metal, rather than gouging or plowing as traditional abrasives do. This also helps it to last significantly longer than conventional ceramic grain abrasives while maintaining a high cut-rate over the life of the wheel.
Advanced Series AbrasivesThe 3M™ Cut & Grind Wheel is part of a new class of 3M abrasives designed to deliver an unbeatable combination of performance and value. Powered by the legendary speed and long life of 3M Precision-Shaped Grain, these Advanced Series Abrasives are ideal for a wide range of metal cutting and grinding applications — offering a longer life and faster cut than aluminum oxide, alumina zirconia and other conventional ceramic abrasives.
Applications • Cutting • Grinding • Notching • Gouging (back and root pass) • Beveling• Fillet weld grinding
- Versatile, rigid reinforced resin bonded wheel can be used as both a grinding wheel and cut-off wheel
- Powered by 3M Precision-Shaped Grain for a fast cut and long abrasive life
- 3M Advanced Series Abrasives deliver a great combination of performance and value
- Designed for cutting and grinding on mild steel and stainless steel
- Cuts and grinds with less pressure than traditional wheels, helping to reduce operator fatigue
| 3M ID | 7100212647 |
|---|---|
| Part number | 6461 |
| Keywords | cutting disc; metal cutting discs; grinding wheel; abrasive wheels; cut off wheel; disc wheel; sanding wheel; cutting wheel |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Wheels > Cut-off & Flexible Grinding Wheels |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Application | Beveling & Back Gouging, Cutting, Deburring, Deburring Edges, Descaling, Grinding, Heavy Deburring, Right Angle Grinding, Tube Cutting, Weld Grinding, Weld Removal |
| Bond Type | Resin |
| Center Hole Diameter (Imperial) | 0.625 in |
| Center Hole Thread Size | Non Pertinent |
| Center Hole Diameter (Metric) | 15.875 mm |
| Color Family | Black |
| Diamond Depth (Metric) | 0.0 NP |
| Diamond Depth | 0.0 NP |
| Grit | 36+ |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Austria |
| SAP Shelf Life In Days | 1095 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 83.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 4.2 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 102.0 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 102.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 2.6665545457075166 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.1829836776134484 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.181881366302524 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.16535433070866143 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.015748031496063 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.015748031496063 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 43.697 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 82.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 4.2 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 102.0 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 102.0 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 53.90227315887703 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 1.962775520231965 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 1.81881366302524 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 2.874015748031496 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 4.330708661417323 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 4.330708661417323 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 883.3 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 825.0 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 73.0 MM |
| Inner - Metric Length Dimension | 110.0 MM |
| Inner - Metric Width Dimension | 110.0 MM |
| Inner - Item Quantity | 10 |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 126.99041146113788 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.162327510050488 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.63762732605048 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 4.606299212598425 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.606299212598425 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2.081 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 1.888 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.65 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 152.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 117.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 117.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 20 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 53017.428869503405 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1293.1169896001556 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1091.288197815144 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 35.62992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 31.496062992125985 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 868.8 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 495.0 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 905.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1200.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 800.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 6000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 6000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 60 |

