3M™ Cross Pad 341D, P180 X-weight, 1 in x 1 in x 3/8 in, 100 ea/Case
| UPC | 00051125873284 |
|---|---|
| 3M ID | 7010363664 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The X-weight cloth backing of 3M™ Cross Pad 341D supports both grinding and polishing applications. It has a closed coat of aluminum oxide abrasive secured with a heat-resistant resin bond. This cross pad works well where close-tolerance polishing or deburring is needed.
A cross pad attaches to a threaded mandrel (sold separately) that attaches to a rotary tool such as a die grinder or drill. Together, the mandrel and cross pad enable the user to grind or finish the inner contours of various-sized channels. Max RPM depends on the size of the pad.
Aluminum oxide is a popular choice among industrial professionals because of its fast cut-rate and long life. This mineral makes a tough, durable abrasive that self-fractures to expose fresh cutting edges, whereas traditional natural abrasives dull more quickly. Due to its fast cut-rate, hardness, and strength, it is widely used in grinding applications in addition to sanding and finishing applications. Aluminum oxide is suitable for a wide variety of materials in both woodworking and metalworking, including ferrous alloys.
Resin adheres the abrasive particles to the cloth backing, creating a strong, stiff bond that withstands the high heat and pressure of heavy sanding.
- Flexible, cross-shaped sanding pad fits into holes or channels of various sizes
- Abrasive is bonded to heavy, X-weight cloth backing for durability during heavy sanding
- Durable aluminum oxide abrasive offers a fast cut and long life, and performs well on many surfaces
- Durable resin bond resists deterioration from heat, extending the life of the cross pad
- Cross pad attaches to a compatible mandrel (sold separately) for use with a rotary tool
| 3M ID | 7010363664 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Specialty Abrasives > Cross & Square Pads |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Cleaning, Deburring, Finishing, Grinding, Polishing |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | X Weight |
| Bond Type | Resin |
| Color Family | Brown |
| Grit | P180 |
| Product Color | Brown |
| Product Number | 341D |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 27.216 G |
| Base - Metric Height Dimension | 9.525 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 25.4 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 0.375 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.060001009276236285 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.060001009276236285 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.375 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.375 IN3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 27.216 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 9.525 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 230.14397209896782 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.237999550124708 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.000100927623628 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.2 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.8 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3771.384 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2829.509 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2721.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 15.748 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 16.256 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 14.732 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98004.13301614005 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 2261.942810016844 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 2142.035590237111 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.425196850393704 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.606 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 971.611 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.23 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 35700 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 35700 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 357 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 51 |


