3M™ Crepe Paper Electrical Tape 16, 1/2 in x 60 yd, 3" Paper Core, 72 Rolls/Case
3M™ Crepe Paper Electrical Tape 16 is a 9 mil thick, thermosetting rubber adhesive tape. It is suitable for use as a coil cover and end turn taping. It withstands temperatures up to 221 °F (105 °C).
Special Price
$15.19
Regular Price
$17.88
| UPC | 00051138561598 |
|---|---|
| 3M ID | 7000031600 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Tape 16 has a paper backing with thermosetting rubber pressure sensitive adhesive that ensures firm adhesion. The tape is UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Pressure-sensitive, thermosetting rubber adhesive for secure adhesion
- Paper backing for insulation application
- Suitable for use as coil cover and end-turn taping
- Withstands temperatures up to 221 °F (105 °C)
- RoHS 2002/65/EC Compliant
| 3M ID | 7000031600 |
|---|---|
| Part number | 16 1/2"X60YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Paper Tapes |
| Product Color | Cream |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 149.277 G |
| Base - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 12.7 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 15.133888535493606 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.32909945112171973 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.3290685864050138 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.5 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.5 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.248 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 149.263 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 12.7 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 139.7 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1550.4170240623946 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 24.579337610992003 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 23.693079317008795 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.275590551181102 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.283464566929133 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.283464566929133 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 25406.783 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 11.149 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 10.747 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.261 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.312 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.312 M |
| Shipper - Item Quantity | 72 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 72 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 914.918388067242 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 852.9464461670728 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 386.89 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 2592 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2592 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review

