3M™ Creme Hardener 05766, Blue, 2.75 oz Tube, 12/Case
3M™ Cream Hardener mixes with 2-part fillers, putties and glazes to create high-quality, long-lasting repairs. When filler and hardener are mixed, a chemical reaction occurs to create a mixture that will deliver a strong, lasting repair. This hardener is smooth and easy to mix in.
Special Price
$7.31
Regular Price
$8.60
| UPC | 00051131057661 |
|---|---|
| 3M ID | 7100009748 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Use with 3M 2-Part Fillers and Glazes
3M™ Cream Hardener is a hardening agent designed to work with 2-part 3M™, Dynatron™ and Bondo™ fillers, putties and glazes. The creamy consistency mixes easily and quickly. THe hardener combines the best of ease of use and quality final results. The hardeners should not be used by themselves.
Tinted Colors Help with ConsistencyCream hardeners with tinted colors help you ensure consistency when mixing hardener and filler together. The color of the cream hardener will not affect curing.
White cream hardener is ideal for situations in which a neutral color is preferred. The white color allows for keeping the mixture the natural color of the product being used.
- Easy mixing produces a quality hardener blend
- 3M™ Cream Hardener is designed for use with 3M™ 2-part body filler & glazes
- When used in 3M™, Dynatron™ and Bondo™ products it provides the best performance
| 3M ID | 7100009748 |
|---|---|
| Part number | 5766 |
| Keywords | 5766 |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Fillers > Filler Hardeners |
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 485 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 92.986 G |
| Base - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 38.1 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 41.91 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 13.608294933125299 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.20499903911523026 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.17179521780756585 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 1.65 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.223 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 77.925 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 139.7 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 38.1 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 41.91 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | TUBE |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 292.0840487350266 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.814862163576517 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.0615426136907904 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.5984251968503935 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.874015748031496 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.881889763779528 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4786.4 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1276.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 935.1 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.193 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.2 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.124 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | TUBE |
| Shipper - Item Unit | TUBE |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85311.19424443573 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 738.5485783193399 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 515.3856534226976 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.398 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 233.775 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 3000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 250 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | TUBE |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 50 |
Write Your Own Review


