3M™ Corded Reusable Earplugs, 90586H1-DC, 1 pair with case/pack, 10 packs/case
Special Price
$1.97
Regular Price
$2.32
| UPC | 00078371905866 |
|---|---|
| 3M ID | 7100159303 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
When you're on the job, it's important to keep distractions at a minimum. 3M™ Corded Reusable Earplugs helps by reducing your exposure to hazardous noises and providing a comfortable fit with your hard hat and other safety gear. The tri flange design helps you achieve a secure fit, and the soft, flexible feel is comfortable for extended wear. Whether you're landscaping your home or building one, reach for the quick and comfortable hearing protection of 3M™ Corded Reusable Earplugs. 3 pair pack + storage case. Noise Reduction Rating (NRR) 25dB.
- Pliable, tri-flange design helps provide a secure fit to help block out hazardous noise
- No roll down required helps tips stay clean even if hands are dirty
- Soft material is washable and reusable, helping to reduce waste
- Soft, smooth design for comfortable extended wear
- Easy to insert and remove
- Lightweight alternative to earmuffs
- Highly visible colors for easy location on a busy jobsite
- Noise Reduction Rating (NRR) of 25 dB*
- Helps protect against harmful noises
- Attached cord helps you keep track of your earplugs
- *CAUTION: 3M strongly recommends fit testing of hearing protectors. Research suggests that many users will receive less noise reduction than indicated by the NRR due to variation in hearing protector fit, fitting skill and motivation of the user. If the NRR is used, 3M recommends that it be reduced by 50% or in accordance with applicable regulations
- Includes a convenient case
| 3M ID | 7100159303 |
|---|---|
| Keywords | decorative clip, decorating, decorative hooks, command clips |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Earplugs |
| Earplug Material | Foam |
| Earplug Size | One Size Fits Most |
| Earplug Shape | Triangle |
| Hearing Protection Style | In-Ear |
| Metal Detectable | No |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Reusable | Yes |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 1.12992126 |
| Base - Customary Length Dimension | 3.361023622 |
| Base - Customary Width Dimension | 2.816929134 |
| Base - Metric Gross Weight | 16.783 G |
| Base - Metric Height Dimension | 2.87 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 8.537 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 7.155 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 10.697828482271138 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.037000181462488006 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.01699984503707591 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.1299212598425197 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.3610236220472443 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.8169291338582676 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 175.306 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 7.711 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 2.87 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 8.537 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 7.155 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 302.8068969523766 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.7739989100786682 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.1699984503707591 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4962.116 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 351.08 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 77.11 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 15.24 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 26.987 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 12.065 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89948.99879563539 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 202.99944639721343 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 36.88995033139557 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.474 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 16.733 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 2170 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2170 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 217 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 31 |
Write Your Own Review


