3M™ Copper Foil Tape 1126, 2 in x 36 yd, Log Rolls, 5 Rolls/Case
3M™ EMI Copper Conductive Tape 1126 is a 3.5 mil thick, acrylic adhesive EMI shielding tape. This flame retardant tape is suitable for applications in industries like static charge draining and seaming shielded rooms. It withstands a wide temperature range of 40 to 266 °F ( 40 to 130 °C). The tape is rated for 600V dry applications.
Special Price
$192.34
Regular Price
$226.28
| UPC | 00051128552230 |
|---|---|
| 3M ID | 7010304182 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Tape 1126 has rolled, copper foil backing with a pressure sensitive, electrically conductive, acrylic adhesive that ensures firm adherence. This flame retardant, EMI/RFI shielding tape is suitable for use in electronic industry applications such as cable wrapping and providing surface contact to non solderable materials. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Highly conformable with a pressure-sensitive, acrylic adhesive
- Outstanding soldering ability
- Suitable for use in electronic industry applications
- Flame-retardant and has copper foil backing
- Rated for 600V applications
- Withstands a wide temperature range of -40 to 266 °F (-40 to 130 °C)
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7010304182 |
|---|---|
| Part number | 1126 2"X36YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Copper Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Copper Foil, Flat |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 1.4 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.035 mm |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 0.792 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 125.425 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 125.43 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 48.769505019325 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.7460611165042303 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.7438564938823817 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 4.937992125984252 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.938188976377953 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 799.189 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 0.791 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 125.425 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 125.43 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 734.6616819217891 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.809671996907708 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.723691714655606 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.68779527559055 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12038.948 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.996 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.957 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.035 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.067 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.955 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92736.00200743708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 915.9986531519479 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 872.3691714655606 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1519670.8 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 395.7 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 116.84 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 500 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 500 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review


