3M™ Copper Foil Tape 1125, 1 in x 36 yd (25,40 mm x 33 m), 9 Rolls/Case
3M™ Copper Foil EMI Shielding Tape 1125 is an acrylic adhesive EMI shielding tape. This flame retardant tape is designed for EMI/RFI shielding applications, such as the shielding of small, electromagnetic components and the repair and modification of printed wiring boards. It comes on a removable liner for easy die cutting and handling. The tape is rated for 600V dry applications.
Special Price
$55.89
Regular Price
$65.75
| UPC | 00051128543986 |
|---|---|
| 3M ID | 7010349215 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ EMI Shielding Tape 1125 has a rolled, copper foil backing with a pressure sensitive, acrylic adhesive that ensures firm adherence. This flame retardant tape is designed for flat conductor assemblies, prototype designs and the supplementary shielding of joints/seams and the shielding of cable splices. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Comes on a removable liner for easy die-cutting and handling
- Suitable for EMI/RFI shielding applications
- Flame-retardant
- Rated for 600V applications
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7010349215 |
|---|---|
| Part number | 1125 1" X 36 YD |
| Keywords | 1125 1 X 36 YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Copper Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Copper Foil, Flat |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 2.8 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.071 mm |
| Color Family | Brown |
| Material | Smooth Copper Foil |
| Product Color | Copper |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 420.026 G |
| Base - Metric Height Dimension | 127.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 25.019735078840238 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.925998821364654 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.9259415011764859 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.41 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 420.0 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 127.0 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 734.6616819217891 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.417249170218627 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.333473510588373 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.68779527559055 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12038.948 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.818 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.78 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.035 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.067 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.955 CM |
| Shipper - Item Quantity | 9 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92736.00200743708 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 876.998878971443 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 833.3473510588373 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1519670.8 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 378.0 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 116.84 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 900 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 900 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review

