3M™ Copper Foil Shielding Tape 1125, 4.75 in x 36 yd roll, 2 Rolls/Case
3M™ Copper Foil EMI Shielding Tape 1125 is an acrylic adhesive EMI shielding tape. This flame retardant tape is designed for EMI/RFI shielding applications, such as the shielding of small, electromagnetic components and the repair and modification of printed wiring boards. It comes on a removable liner for easy die cutting and handling. The tape is rated for 600V dry applications.
Special Price
$272.36
Regular Price
$320.42
| UPC | 00051125652483 |
|---|---|
| 3M ID | 7010397222 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ EMI Shielding Tape 1125 has a rolled, copper foil backing with a pressure sensitive, acrylic adhesive that ensures firm adherence. This flame retardant tape is designed for flat conductor assemblies, prototype designs and the supplementary shielding of joints/seams and the shielding of cable splices. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Comes on a removable liner for easy die-cutting and handling
- Suitable for EMI/RFI shielding applications
- Flame-retardant
- Rated for 600V applications
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7010397222 |
|---|---|
| Part number | 1125 4.75"X36YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Copper Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Copper Foil, Flat |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 3.5 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.089 mm |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 1.995 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 127.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 120.65 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 118.75000915356162 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 4.398222130588308 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 4.398222130588308 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.75 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1945.964 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.995 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 127.0 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 120.65 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1027.1454361806361 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.158901041479158 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.796444261176616 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.606299212598426 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 16831.898 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4.608 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 3.99 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 37.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 2 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 2 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98797.44168937157 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 798.0733891092568 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 659.7333195882461 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.818897637795274 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.619 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 299.25 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.24 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 150 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 150 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 75 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review


