3M™ Copper Foil EMI Shielding Tape 1182, 23 in x 18 yds, slitter/dist log rolls, Bulk, 1 Roll/Case
3M™ Copper Foil EMI Shielding Tape 1182 is a 3.5 mil thick acrylic adhesive shielding tape. This flame retardant tape is designed to bond 2 surfaces together physically and electrically. It comes on a removable liner for easy die cutting and handling. The tape is rated for 600V dry applications.
Special Price
$1,853.10
Regular Price
$2,180.12
| UPC | 00051138966072 |
|---|---|
| 3M ID | 7010349065 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ EMI Shielding Tape 1182 has deadsoft, copper foil backing with a pressure sensitive, electrically conductive, acrylic adhesive coating on both sides that ensures firm adherence. The conductive particles in the adhesive offer low resistance between the substrate and the backing. The construction of the tape offers a good method of bonding and grounding conductive surfaces. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Unique adhesive creates secure contact with the application surface
- Suitable for bonding 2 surfaces together physically and electrically
- Flame-retardant
- Rated for 600V applications
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7010349065 |
|---|---|
| Part number | 1182 23"X18YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Copper Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Copper Foil, Flat |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 3.5 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.089 mm |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 4.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 23 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.748031496 |
| Base - Metric Gross Weight | 6.621 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 12.065 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 58.42 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.06 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 518.7224508307285 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 14.596806379260745 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 14.594601756638896 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 4.75 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 23.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.748031496062992 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 8500.338 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 6.62 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 12.065 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 58.42 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 12.06 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1359.7471761872657 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 17.1982610730423 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 14.594601756638896 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.2047244094488185 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 29.409448818897637 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.417322834645669 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22282.264 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7.801 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.62 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 74.7 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82870.24448064645 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 637.1359377142962 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 510.81106148236137 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.94488188976378 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.358 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 231.7 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.04 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 35 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 35 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 35 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 7 |
Write Your Own Review

