3M™ Copper Foil EMI Shielding Tape 1181, 4 in x 18 yd, 3 in Paper Core, 3 Rolls/Case
3M™ Copper Foil EMI Shielding Tape 1181 is a conductive adhesive shielding tape that is designed for applications that require reliable, point to point electrical contact. It comes on a removable liner for easy die cutting and handling. The tape is rated for 600V dry applications.
Special Price
$325.13
Regular Price
$382.51
| UPC | 00051138496685 |
|---|---|
| 3M ID | 7010350294 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ EMI Shielding Tape 1181 has a deadsoft, copper foil backing with a pressure sensitive, electrically conductive, acrylic adhesive that ensures firm adherence. The copper foil backing of the tape offers excellent resistance against oxidation and discoloration. The conductive particles in the adhesive offer low resistance between the substrate and the backing. This flame retardant tape is designed for grounding and EMI shielding in equipment, components and shielded rooms. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Unique adhesive creates secure contact with the application surface
- Suitable for EMI shielding, grounding and static charge draining
- Flame-retardant
- Rated for 600V applications
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7010350294 |
|---|---|
| Part number | 1181 4"X18YD |
| Keywords | shielding tape, shielding tape 1181, copper foil tape, copper foil emi, 600v rated tape, emi shielding tape, Copper Foil Shielding, 3M copper foil, conductive acycrilic tape, 3m adhesive and liner |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Copper Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Copper Foil, Flat |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 1.4 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.035 mm |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 4.130984252 |
| Base - Customary Length Dimension | 4 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.131102362 |
| Base - Metric Gross Weight | 1983.106 G |
| Base - Metric Height Dimension | 104.927 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 101.6 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 104.93 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 68.28556964200543 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 4.372000349124038 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 4.372000349124038 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 4.130984251968504 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.131102362204724 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1.119 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1983.106 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 104.927 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 101.6 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 104.93 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1030.1759973598687 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 14.157998292607964 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 13.116001047372116 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.6 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.4 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 16881.56 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6421.96 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 5949.318 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 37.084 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.336 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.336 CM |
| Shipper - Item Quantity | 3 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98380.80207656478 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1096.9981704057323 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 983.7004092463019 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.8 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1612172.5 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 446.199 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 123.952 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 225 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 225 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 75 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review


