3M™ Copper Foil EMI Shielding Tape 1181, 23 in X 60 yd, 3 in Paper Core, Log Roll, Trimmed, 1 Roll/Case
3M™ Copper Foil EMI Shielding Tape 1181 is a conductive adhesive shielding tape that is designed for applications that require reliable, point to point electrical contact. It comes on a removable liner for easy die cutting and handling. The tape is rated for 600V dry applications.
Special Price
$5,194.02
Regular Price
$6,110.61
| UPC | 00051125652247 |
|---|---|
| 3M ID | 7010350364 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ EMI Shielding Tape 1181 has a deadsoft, copper foil backing with a pressure sensitive, electrically conductive, acrylic adhesive that ensures firm adherence. The copper foil backing of the tape offers excellent resistance against oxidation and discoloration. The conductive particles in the adhesive offer low resistance between the substrate and the backing. This flame retardant tape is designed for grounding and EMI shielding in equipment, components and shielded rooms. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Unique adhesive creates secure contact with the application surface
- Suitable for EMI shielding, grounding and static charge draining
- Flame-retardant
- Rated for 600V applications
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7010350364 |
|---|---|
| Part number | 1181 23"X60YD |
| Keywords | shielding tape, shielding tape 1181, copper foil tape, copper foil emi, 600v rated tape, emi shielding tape, Copper Foil Shielding, 3M copper foil, conductive acycrilic tape, 3m adhesive and liner |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Copper Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Copper Foil, Flat |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 1.4 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.035 mm |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 15.232 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 14.422 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 58.42 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 14.42 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 33.58081177600055 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 33.58081177600055 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.677952755905512 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 23.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.677165354330708 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.429 FT3 |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 15.232 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 14.422 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 58.42 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 14.42 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2387.6131807381726 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 36.60996325842077 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 33.58081177600055 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.21259842519685 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 30.905511811023622 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 39125.97 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 16.606 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 15.232 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 23.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 78.5 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84456.86182710947 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 914.918388067242 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 805.9394826240133 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.384 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 365.568 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 24 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


