3M™ Copper Foil EMI Shielding Tape 1125, 8 in X 10 in sheet, 10 Sheets/Bag
3M™ Copper Foil EMI Shielding Tape 1125 is an acrylic adhesive EMI shielding tape. This flame retardant tape is designed for EMI/RFI shielding applications, such as the shielding of small, electromagnetic components and the repair and modification of printed wiring boards. It comes on a removable liner for easy die cutting and handling. The tape is rated for 600V dry applications.
Special Price
$8.82
Regular Price
$10.38
| UPC | 00051128558058 |
|---|---|
| 3M ID | 7010297481 |
| Packaging | Bag |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ EMI Shielding Tape 1125 has a rolled, copper foil backing with a pressure sensitive, acrylic adhesive that ensures firm adherence. This flame retardant tape is designed for flat conductor assemblies, prototype designs and the supplementary shielding of joints/seams and the shielding of cable splices. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Comes on a removable liner for easy die-cutting and handling
- Suitable for EMI/RFI shielding applications
- Flame-retardant
- Rated for 600V applications
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7010297481 |
|---|---|
| Part number | 1125 8"X10" SHEET |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Copper Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Copper Foil, Flat |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 3.5 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.089 mm |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | SH |
| Base - Metric Gross Weight | 14.969 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | SH |
| Unit of Use - Billing Unit | SH |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 25.199999218896075 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.03300099602645432 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.02300082781374828 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 412.954 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 10.433 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | SHTS |
| Unit of Use - Unit | SH |
| Shipper - Billing Unit | SH |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 251.99999218896076 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.329998937151434 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.23000827813748279 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 1.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4129.54 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 149.685 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 104.33 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 3.81 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 40.64 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.67 CM |
| Shipper - Item Quantity | 10 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | SHTS |
| Shipper - Item Unit | SHTS |
| Shipper - Unit | BAG |
| Pallet - Total Unit Quantity | 9990 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | ENV |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


