3M™ Copper Foil EMI Shielding Tape 1125, 3.5 Mil Copper Foil, Acrylic, on Liner 1/2-in x 36yds (12., 18/Case
3M™ Copper Foil EMI Shielding Tape 1125 is an acrylic adhesive EMI shielding tape. This flame retardant tape is designed for EMI/RFI shielding applications, such as the shielding of small, electromagnetic components and the repair and modification of printed wiring boards. It comes on a removable liner for easy die cutting and handling. The tape is rated for 600V dry applications.
Special Price
$29.25
Regular Price
$34.41
| UPC | 00051138943660 |
|---|---|
| 3M ID | 7010399175 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ EMI Shielding Tape 1125 has a rolled, copper foil backing with a pressure sensitive, acrylic adhesive that ensures firm adherence. This flame retardant tape is designed for flat conductor assemblies, prototype designs and the supplementary shielding of joints/seams and the shielding of cable splices. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Comes on a removable liner for easy die-cutting and handling
- Suitable for EMI/RFI shielding applications
- Flame-retardant
- Rated for 600V applications
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7010399175 |
|---|---|
| Part number | 1125 .5"X36YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Copper Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Copper Foil, Flat |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 3.5 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.089 mm |
| Color Family | Brown |
| Product Color | Copper |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 210.013 G |
| Base - Metric Height Dimension | 127.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 25.019735078840238 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.462999410682327 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.462999410682327 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.41 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 210.013 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 127.0 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 127.0 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 734.6616819217891 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.417998741910054 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.333989392281886 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.68779527559055 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12038.948 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3818.34 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3780.234 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.035 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.067 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.955 CM |
| Shipper - Item Quantity | 18 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 18 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 18 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91687.51644589903 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 873.9983875831068 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 833.3980573791398 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.47992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1502489.2 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 378.023 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 115.519 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review

