3M™ Copper EMI Shielding Tape 1182, 2 yd x 18 yd, 3 in paper core, 5 Rolls/Case
3M™ Copper Foil EMI Shielding Tape 1182 is a 3.5 mil thick acrylic adhesive shielding tape. This flame retardant tape is designed to bond 2 surfaces together physically and electrically. It comes on a removable liner for easy die cutting and handling. The tape is rated for 600V dry applications.
Special Price
$196.96
Regular Price
$231.71
| UPC | 00051125652896 |
|---|---|
| 3M ID | 7010401266 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ EMI Shielding Tape 1182 has deadsoft, copper foil backing with a pressure sensitive, electrically conductive, acrylic adhesive coating on both sides that ensures firm adherence. The conductive particles in the adhesive offer low resistance between the substrate and the backing. The construction of the tape offers a good method of bonding and grounding conductive surfaces. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Unique adhesive creates secure contact with the application surface
- Suitable for bonding 2 surfaces together physically and electrically
- Flame-retardant
- Rated for 600V applications
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7010401266 |
|---|---|
| Part number | 1182 2"X18YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Copper Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Copper Foil, Flat |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 3.5 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.089 mm |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 716.603 G |
| Base - Metric Length Dimension | 16.459 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.05 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 205.42355848491223 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.5798391846846982 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.2499989803620375 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 3366.289 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 566.99 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1027.1177924245612 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.899198128046113 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.249994901810187 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.605905511811024 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 16831.445 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3583.016 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2834.95 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 37.099 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97188.39201457931 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 629.9995742873717 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 468.7490664801086 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.02992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.02992125984252 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.12992125984252 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1592632.4 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 212.621 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 121.996 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.996 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 107.01 CM |
| Pallet - Item Quantity | 375 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 375 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 75 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review


