3M™ Copper EMI Shielding Tape 1182, 12 mm x 16,5 m, 19 Rolls/Case
3M™ Copper Foil EMI Shielding Tape 1182 is a 3.5 mil thick acrylic adhesive shielding tape. This flame retardant tape is designed to bond 2 surfaces together physically and electrically. It comes on a removable liner for easy die cutting and handling. The tape is rated for 600V dry applications.
Special Price
$47.00
Regular Price
$55.30
| UPC | 00076308623203 |
|---|---|
| 3M ID | 7100033306 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ EMI Shielding Tape 1182 has deadsoft, copper foil backing with a pressure sensitive, electrically conductive, acrylic adhesive coating on both sides that ensures firm adherence. The conductive particles in the adhesive offer low resistance between the substrate and the backing. The construction of the tape offers a good method of bonding and grounding conductive surfaces. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Unique adhesive creates secure contact with the application surface
- Suitable for bonding 2 surfaces together physically and electrically
- Flame-retardant
- Rated for 600V applications
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7100033306 |
|---|---|
| Part number | 1182 12MMX165MMC19 |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Copper Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Copper Foil, Flat |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 1.6 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.04 mm |
| Color Family | Brown |
| Product Color | Copper |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Tape Grade | Professional |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 87.316 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 39.197381544369385 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.19249882884934771 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.1682127060470616 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 642.33 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 76.3 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 744.7497001293215 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.657468929647119 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.196702801680725 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.590551181102363 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12204.261 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.659 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.45 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.9 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 19 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 19 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 19 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98248.22799251898 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 410.0598076638723 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 319.60414148941703 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 43.30708661417323 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.61 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 144.97 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.1 M |
| Pallet - Item Quantity | 1900 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1900 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review


