3M™ Copper EMI Shielding Tape 1181, 50 mm x 16,5 m, 4 Rolls/Case
3M™ Copper Foil EMI Shielding Tape 1181 is a conductive adhesive shielding tape that is designed for applications that require reliable, point to point electrical contact. It comes on a removable liner for easy die cutting and handling. The tape is rated for 600V dry applications.
Special Price
$163.26
Regular Price
$192.07
| UPC | 00076308623135 |
|---|---|
| 3M ID | 7100033091 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ EMI Shielding Tape 1181 has a deadsoft, copper foil backing with a pressure sensitive, electrically conductive, acrylic adhesive that ensures firm adherence. The copper foil backing of the tape offers excellent resistance against oxidation and discoloration. The conductive particles in the adhesive offer low resistance between the substrate and the backing. This flame retardant tape is designed for grounding and EMI shielding in equipment, components and shielded rooms. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Unique adhesive creates secure contact with the application surface
- Suitable for EMI shielding, grounding and static charge draining
- Flame-retardant
- Rated for 600V applications
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7100033091 |
|---|---|
| Part number | 1181 50MMX16,5MMC4 |
| Keywords | shielding tape, shielding tape 1181, copper foil tape, copper foil emi, 600v rated tape, emi shielding tape, Copper Foil Shielding, 3M copper foil, conductive acycrilic tape, 3m adhesive and liner |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Copper Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Copper Foil |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 1.6 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.04 mm |
| Color Family | Brown |
| Product Color | Copper |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 274.6 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 186.18740977639436 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.6053893719596738 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.4959849743504283 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 3051.065 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 224.975 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 744.7497001293215 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.421557487838695 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.9839398974017133 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.590551181102363 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.385826771653543 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12204.261 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1098.4 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 899.9 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.269 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.213 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.213 M |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96600.5869019612 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 284.39631821849207 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 198.39398974017132 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.583 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 89.99 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Item Quantity | 400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review


