3M™ Copper EMI Shielding Tape 1181, 3-1/2 x 18 yd, 3 Rolls/Case
3M™ Copper Foil EMI Shielding Tape 1181 is a conductive adhesive shielding tape that is designed for applications that require reliable, point to point electrical contact. It comes on a removable liner for easy die cutting and handling. The tape is rated for 600V dry applications.
Special Price
$333.76
Regular Price
$392.66
| UPC | 00051138493639 |
|---|---|
| 3M ID | 7100179935 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ EMI Shielding Tape 1181 has a deadsoft, copper foil backing with a pressure sensitive, electrically conductive, acrylic adhesive that ensures firm adherence. The copper foil backing of the tape offers excellent resistance against oxidation and discoloration. The conductive particles in the adhesive offer low resistance between the substrate and the backing. This flame retardant tape is designed for grounding and EMI shielding in equipment, components and shielded rooms. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Unique adhesive creates secure contact with the application surface
- Suitable for EMI shielding, grounding and static charge draining
- Flame-retardant
- Rated for 600V applications
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7100179935 |
|---|---|
| Part number | 1181 3.5"X18YD |
| Keywords | shielding tape, shielding tape 1181, copper foil tape, copper foil emi, 600v rated tape, emi shielding tape, Copper Foil Shielding, 3M copper foil, conductive acycrilic tape, 3m adhesive and liner |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Copper Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Copper Foil, Flat |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 0.816 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 99.314 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 99.314 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 88.9 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 53.517823571080214 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.7989720594286012 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.5101664959664114 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.91 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.91 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.877 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.685 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 99.314 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 99.314 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 88.9 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 924.1739703951849 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.399998240711148 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.5299968339414525 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.124803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15144.498 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2449.398 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2054.772 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 35.56 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 20.637 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.637 CM |
| Shipper - Item Quantity | 3 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87386.00154365663 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 427.9988219378558 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 317.0996901909968 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.5 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.432 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 143.834 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 115.57 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 101.6 CM |
| Pallet - Item Quantity | 210 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 210 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 70 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 14 |
Write Your Own Review

