3M™ Copper EMI Shielding Tape 1181, 1/4 in x 18 yd, Bulk, Mini-case
3M™ Copper Foil EMI Shielding Tape 1181 is a conductive adhesive shielding tape that is designed for applications that require reliable, point to point electrical contact. It comes on a removable liner for easy die cutting and handling. The tape is rated for 600V dry applications.
Special Price
$20.76
Regular Price
$24.42
| UPC | 00054007991762 |
|---|---|
| 3M ID | 7100158934 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ EMI Shielding Tape 1181 has a deadsoft, copper foil backing with a pressure sensitive, electrically conductive, acrylic adhesive that ensures firm adherence. The copper foil backing of the tape offers excellent resistance against oxidation and discoloration. The conductive particles in the adhesive offer low resistance between the substrate and the backing. This flame retardant tape is designed for grounding and EMI shielding in equipment, components and shielded rooms. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant.
- Unique adhesive creates secure contact with the application surface
- Suitable for EMI shielding, grounding and static charge draining
- Flame-retardant
- Rated for 600V applications
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7100158934 |
|---|---|
| Part number | 1181 1/4"X18YD |
| Keywords | shielding tape, shielding tape 1181, copper foil tape, copper foil emi, 600v rated tape, emi shielding tape, Copper Foil Shielding, 3M copper foil, conductive acycrilic tape, 3m adhesive and liner |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Copper Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Copper Foil, Flat |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 1.4 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.035 mm |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 49.714 G |
| Base - Metric Height Dimension | 104.978 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.35 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 104.98 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 4.27166208663126 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.10960060902259004 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.10955651657015307 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 4.132992125984252 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.25 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.133070866141733 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.07 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 49.694 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 104.978 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 6.35 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 104.98 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 734.6616819217891 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.9793438324370403 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.9440698704874597 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.68779527559055 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12038.948 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1.805 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.789 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.035 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.067 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.955 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92328.92481532994 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 433.9998047145282 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 394.4025778035023 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.87992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.513 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 178.898 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 116.535 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 3600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 100 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review


