3M™ Controlled-Flow Seam Sealer 08329, 200 mL Cartridge, 6/Case
3M™ Controlled-Flow Seam Sealer offers considerable strength, flexes under torsional stress from vibration and withstands extreme weather. The urethane formula contains no solvents and will not shrink or crack. These characteristics make it an ideal choice for automotive applications where motion and exposure to weather are a constant factor.
Special Price
$52.18
Regular Price
$61.39
| UPC | 00051135083291 |
|---|---|
| 3M ID | 7000148203 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Controlled-Flow Seam Sealer is a high-performance solution that balances strength, flexibility, and weather-resistance. Its solvent-free urethane formula flexes under torsional stress and will not shrink or crack after exposure to time or the elements. Made for easy application, this sealer only flows 1-2 inches on non-level coated surfaces, giving you the most possible control. Resilient results, user friendliess, and rapid 2-hour cure time make 3M™ Controlled-Flow Seam Sealer an excellent choice for demanding automotive applications.
- TWO-PART URETHANE: Technology offers flexible performance
- TOUGH, FLEXIBLE MATERIAL: Good adhesion properties to primer or painted surfaces
- APPLICATION FLOW CONTROL: Prevents excessive waste
- FAST CURE: Sealer flows 1 to 2 inches on non-level surfaces
- CONTAINS NO SOLVENTS: Cured sealer will not shrink or crack
| 3M ID | 7000148203 |
|---|---|
| Part number | 8329 |
| Keywords | Cavity Wax, OEM Match, Body Coating, Urethane Seam Sealer, Plastic Repair, Structural Adhesive, Panel Bonding, Windscreen Bonding, Rocker Gard, no cleanup, |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Sealants > Adhesive Sealants |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 12 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.25 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.125984252 |
| Base - Metric Gross Weight | 368.77 G |
| Base - Metric Height Dimension | 30.48 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.175 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 15.56 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 91.88973692908016 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.8129986842591731 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.4659976974480413 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 12.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.125984251968504 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1505.803 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 211.373 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 30.48 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.175 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 15.56 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 622.1700238676068 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.347995602306979 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.795986184688248 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.393700787401575 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.007874015748031 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.606299212598426 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 10195.54 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2425.81 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1268.238 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.137 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.305 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.244 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 714.2977294790034 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 357.8852086951992 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 162.334 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 768 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 768 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 128 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


