3M™ Conductive Aluminum Foil Tape Al50M 960MMX100M Exp
3M™ AL50M is a single side conductive foil tape which consists of matte black PET film laminated aluminum foil backing and black conductive PSA. The tape provides good conductivity on adhesive side and Z-axis insulation property. The PET layer enhances the physical properties of the tape for good workability. The matte black layer can withstand the IPA/Ethanol wiping.
Special Price
$1,096.56
Regular Price
$1,290.07
| UPC | 54710367436015 |
|---|---|
| 3M ID | 7100134088 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- XY-Axis conductivity through the adhesive
- Excellent heat spreading
- Excellent conformability and edge performance
- Excellent EMI/ESD performance and electrical performance over time
- Great overlap resistance, wrapping conformability and electrical contact on small area
- Good handling and workability
- Excellent light management / shielding
| 3M ID | 7100134088 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Foil Tapes > Aluminum Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Aluminum Foil |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 1.1 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.028 mm |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Taiwan |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 21.08 KG |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 3954.431373429676 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 46.473444868572194 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 45.37113355764781 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 64801.52 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 20.58 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3954.431373429676 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 46.473444868572194 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 45.37113355764781 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.645669291338583 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 42.67716535433071 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.606299212598426 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 64801.52 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 21.08 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 20.58 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 108.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82992.29196883591 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 778.2317855126179 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 725.938136922365 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.36 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 329.28 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 16 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 16 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


