3M™ Composite Film Electrical Tape 44HT, .812-in x 90 yd, 3-in paper core, 48 Rolls/Case
3M™ Composite Film Electrical Tape 44HT is a high tack, edge tear resistant electrical tape. This flame retardant tape is suitable for general purpose insulation, as well as anchoring and banding in motors and transformers. The tape is 600V rated and withstands a temperature range of 32 to 266 °F (0 to 130 °C).
Special Price
$26.45
Regular Price
$31.12
| UPC | 00051128595046 |
|---|---|
| 3M ID | 7010408055 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Tape 44HT features a combination of polyester web and polyester film coated with pressure sensitive rubber thermosetting adhesive. This tape is highly resistant to heat, oxidation, solvents and oils. This excellent dielectric strength tape is tough, puncture resistant and flame retardant while offering outstanding electrical properties. It's ideal for stick wound coils/transformers, as well as protecting start wires, leads, terminal strips, insulation paper and end turns. UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant .
- The combination of the thermosetting, rubber adhesive and the polyester-web and polyester film backing provides excellent adherence and dielectric strength
- Puncture-resistant, flame-retardant and offers great electrical properties
- Ideal for economical, general-purpose insulation, anchoring and banding in motors and transformers
- Withstands a temperature range of 32 to 266 °F (0 to 130 °C)
- UL Listed and RoHS 2011/65/EU Compliant
| 3M ID | 7010408055 |
|---|---|
| Part number | 44HT 0.8"X90YD |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Polyester Electrical Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 275.784 G |
| Base - Metric Height Dimension | 146.05 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 20.32 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 146.05 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 26.45000959293257 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.6079996451439428 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.6079709850498588 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 5.75 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.8 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 5.75 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 433.438 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 275.771 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 146.05 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 20.32 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 146.05 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1556.3574414550403 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 29.184794268034093 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 29.182589645412246 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.31496062992126 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.283464566929133 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.283464566929133 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 25504.129 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 13.238 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 13.237 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 262.0 MM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 312.0 MM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 312.0 MM |
| Shipper - Item Quantity | 48 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93202.66278327833 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1081.9979180866733 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1050.573227234841 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1527318.0 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 476.532 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1170.0 MM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1220.0 MM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1070.0 MM |
| Pallet - Item Quantity | 1728 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1728 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |
Write Your Own Review

