3M™ Composite Film Electrical Tape 44HT, 24 in x 90 yd, 3 in Paper Core, 1 Roll/Case
3M™ Composite Film Electrical Tape 44HT is a high tack, edge tear resistant electrical tape. This flame retardant tape is suitable for general purpose insulation, as well as anchoring and banding in motors and transformers. The tape is 600V rated and withstands a temperature range of 32 to 266 °F (0 to 130 °C).
Special Price
$562.24
Regular Price
$661.46
| UPC | 00051128575673 |
|---|---|
| 3M ID | 7010398243 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Tape 44HT features a combination of polyester web and polyester film coated with pressure sensitive rubber thermosetting adhesive. This tape is highly resistant to heat, oxidation, solvents and oils. It's ideal for stick wound coils/transformers, as well as protecting start wires, leads, terminal strips, insulation paper and end turns.
- COMMON USE: For use in applications such as stick-wound coil/transformer and in bobbin-wound coils for banding, anchoring and insulating
- TOUGH DURABILITY: Puncture-resistant and offers great electrical properties
- NO ADDITIONAL TOOLS NEEDED: Adhesive requires no heat, moisture or other manner of preparation to affect application
- TEMPERATURE RANGE: Continuous operation not exceeding 130 °C (266 °F) per UL and CSA listings
- COMPLIANCE: UL510A Standard, Category OANZ2, File No. E17385, CSA Certified Standard C22.2 No. 66, File No. 093411, Class 9052-30, RoHS Compliant
- STABILITY: 5-year shelf life (from date of manufacture)
- COMPLIANCE INFORMATION: For more compliance information, visit www.3m.com/regs
| 3M ID | 7010398243 |
|---|---|
| Part number | 44HT 23.5"X90YD |
| Keywords | 3m tape 44ht polyester web film coated pressure sensitive rubber thermosetting adhesive heat oxidation solvents oils resistant stick wound coils transformers start wires leads terminal strips insulation paper end turns 600v |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Polyester Electrical Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polyester |
| Color Family | Beige |
| Product Color | Tan |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 10.455 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 82.296 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.596 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2388.931293610619 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 23.04932951142895 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 20.714634154891097 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 39147.57 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 9.396 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2388.931293610619 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 23.04932951142895 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 20.714634154891097 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.094488188976378 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 31.771653543307085 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.26771653543307 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 39147.57 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 10.455 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 9.396 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.231 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.807 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.21 M |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 83114.33945702537 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 589.0002073888501 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 497.1512197173863 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.25984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.362 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 225.504 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.048 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 24 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 6 |
Write Your Own Review


