3M™ Comfort Grip Glove CGXL-W, Winter, Size XL, 96 Pair/Case
3M™ Comfort Grip Winter Gloves have the comfort and dexterity of our General Use Gloves but with added warmth for cold weather applications. They provide excellent grip, even in wet or oily conditions.
Special Price
$12.47
Regular Price
$14.67
| UPC | 00054007991526 |
|---|---|
| 3M ID | 7010352931 |
| Size | X-Large |
| Packaging | Pair |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Comfort Grip Gloves are coated in nitrile foam to give you a great grip in both wet and oily applications, and to keep your hands warm when the temperature drops. With nylon knit material and a knit wrist cuff, these winter gloves provide a comfortable alternative to the traditional cotton and leather work glove. These tear-resistant gloves are also machine washable. This product is EN388 4121 Certified for abrasion and tear resistance.
- Excellent dexterity and grip, even in cold, wet or oily conditions
- Ideal for general material handling in cold climates
- Abrasion and tear-resistant gloves for electrical component assembly, carpentry, plumbing and more
- Long-lasting, durable, hand- and machine- washable
- Knit wrist cuffs keep out winter cold and debris
- Order your size for best fit. Size 8/Medium; Size 9/Large; Size 10/XL
| 3M ID | 7010352931 |
|---|---|
| Part number | CGXL-W |
| Keywords | 3M, Comfort Grip Gloves, Winter Gloves, cold weather gloves, excellent grip, dexterity gloves, wet conditions gloves, oily conditions gloves, material handling gloves, small parts handling gloves, electrical component assembly gloves, carpentry gloves, plumbing gloves, roofing gloves, irrigation gloves, durable gloves, washable gloves, stretch liner gloves, breathable gloves, second skin fit gloves, precision handling gloves, nitrile foam coated gloves, knit wrist cuff gloves, energy industry gloves, manufacturing gloves, electrical equipment gloves, industrial maintenance gloves, repair gloves, power supply gloves, worker safety gloves |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Apparel & Workwear > Work Gloves |
| Material | Nitrile Foam |
| Product Color | Gray |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Size | X-Large |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | South Korea |
| Sales Unit | PR |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.82007874 |
| Base - Customary Length Dimension | 10 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.700787402 |
| Base - Metric Gross Weight | 70.76 G |
| Base - Metric Height Dimension | 2.083 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 14.48 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAA |
| Consumer - Billing Unit | PAA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 46.74418797656493 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.15599909672201936 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.15597705049580088 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.8200787401574803 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 10.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.700787401574803 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.766 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 70.75 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 2.083 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 14.48 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PAIR |
| Consumer - Unit | PAA |
| Inner - Billing Unit | PAA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 285.43307086614175 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.9360827652369902 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.9358623029748053 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 10.0 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 5.708661417322834 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 4677.41 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 424.5 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 12.7 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 25.4 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 14.5 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | PAIR |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1882.9486477870594 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 17.250069704655747 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 14.973796847596885 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.417322834645669 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.960629921259843 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.023622047244094 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 30856.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7824.5 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 6792.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 29.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 38.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 28.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 96 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 96 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | WRAP |
| Shipper - Item Unit | PAIR |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 101970.67638229765 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 793.6641438655593 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 658.847061294263 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.39370078740158 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.671 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 298.848 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.28 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 4224 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4224 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 44 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PAIR |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 11 |
Write Your Own Review


