3M™ Comfort Grip Glove CGXL-GU, General Use, Size XL, 120 Pair/Case
3M™ Comfort Grip General Use Gloves feature a nitrile palm coating that makes these gloves a light, flexible, abrasion-resistant and long lasting alternative to many cotton and latex palm-coated gloves. They provide excellent grip, even in wet or oily conditions.
Special Price
$6.44
Regular Price
$7.57
| UPC | 00054007989561 |
|---|---|
| 3M ID | 7100034910 |
| Size | X-Large |
| Packaging | Pair |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Comfort Grip Abrasion Resistant Gloves offer a comfortable alternative to the traditional cotton and leather work glove. These light duty gloves are designed to offer a comfortable, breathable fit and are perfectly suited for general use applications when hand flexibility and dexterity are needed. The nitrile latex-coated palm provides gripping ability in wet or oily applications.
- Abrasion-resistant gloves protect you when working with sharp tools or edges
- Ideal for jobs needing hand flexibility and dexterity, like electrical component assembly and plumbing
- Nitrile latex-coated palm ensures an effective grip when handling tools and small parts, even in wet or oily conditions
- Light duty protective work gloves for general use
- Long-lasting, durable, hand- and machine- washable
- Unisex Size Large
| 3M ID | 7100034910 |
|---|---|
| Part number | CGXL-GU |
| Keywords | 3M, Comfort Grip Gloves, General Use Gloves, nitrile palm coating, light gloves, flexible gloves, abrasion-resistant gloves, long-lasting gloves, cotton glove alternative, latex glove alternative, excellent grip gloves, wet conditions gloves, oily conditions gloves, general material handling gloves, small parts handling gloves, electrical component assembly gloves, carpentry gloves, plumbing gloves, roofing gloves, durable gloves, washable gloves, nylon stretch liner, breathable gloves, second skin fit gloves, precision handling gloves, knit wrist cuff, energy industry gloves, manufacturing gloves, electrical equipment manufacturing gloves, industrial maintenance gloves, repair gloves, maintenance gloves, power supply gloves, worker safety gloves. |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Apparel & Workwear > Work Gloves |
| Color Family | Gray |
| Material | Nylon |
| Product Color | Gray |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Size | X-Large |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | South Korea |
| Sales Unit | PR |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAA |
| Base - Customary Height Dimension | 10 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.511811024 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.511811024 |
| Base - Metric Gross Weight | 39.0 G |
| Base - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.3 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 14.0 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAA |
| Consumer - Billing Unit | PAA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 28.21005642011284 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.08598028225210226 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.08498820207227031 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 10.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.5118110236220472 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.511811023622047 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 462.28 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 38.55 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 25.4 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 1.3 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 14.0 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PAIR |
| Consumer - Unit | PAA |
| Inner - Billing Unit | PAA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 137.96717947766604 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.5400002649956391 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.5099292124336219 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 2.3598425196850394 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 10.62992125984252 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 5.5 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 2260.877 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 231.3 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 5.994 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 27.0 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 13.97 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | PAIR |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2383.50304850216 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.099999896382737 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.198584248672438 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.9 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.7 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.1 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 39058.617 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5942.06 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 4626.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 27.686 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 50.038 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 28.194 CM |
| Shipper - Item Quantity | 120 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 120 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 20 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PAIR |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92389.94855942468 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 449.7430148571503 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 326.354695957518 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.84015748031496 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.514 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 148.032 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 116.434 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 3840 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3840 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 32 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PAIR |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review

