3M™ Comfort Grip Glove CGM-CRE, Cut Resistant (ANSI 1), Size M, 72 Pair/Case
3M™ Comfort Grip Cut Resistant Gloves have the same features and comfort as the General Use Gloves with even greater cut, puncture and tear resistance. These medium duty gloves are excellent for jobs requiring dexterity when handling sharp parts.
Special Price
$17.58
Regular Price
$20.68
| UPC | 00051128610329 |
|---|---|
| 3M ID | 7100097229 |
| Size | Medium |
| Packaging | Pair |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Comfort Grip Cut Resistant Gloves (ANSI A1) have the same features and comfort as the General Use Gloves with even greater cut, puncture and tear resistance. These medium duty gloves are excellent for jobs requiring dexterity when handling sharp parts. 3M Comfort Grip Gloves offer a comfortable alternative to the traditional cotton and leather work glove. The polyurethane palm provides gripping ability in wet or oily applications. The Comfort Grip Cut Resistant gloves are a smart choice for applications that require working with sharp tools or edges.
- Cut-resistant gloves offer protection when forming, bending or machining sharp parts
- Ideal for jobs requiring hand flexibility and dexterity, like cable prep, pulling and wire handling
- ANSI Cut Level A1, EN388 4342
- Medium duty protective work gloves for working with sharp tools and edges
- Long-lasting, durable, hand- and machine- washable
- Order your size for best fit. Size 8/Medium; Size 9/Large; Size 10/XL
| 3M ID | 7100097229 |
|---|---|
| Part number | CGM-CRE |
| Keywords | 3M, cut-resistant gloves, Comfort Grip Gloves, medium duty gloves, job dexterity, handling sharp parts, puncture resistant, tear resistant, abrasive material handling, sharp material handling, forming sharp parts, bending sharp parts, machining sharp parts, cable pulling, wire handling, cable preparation, ANSI Cut Level 3, EN388 4544, ANSI Cut Level 2, EN388 4343, durable gloves, washable gloves, nitrile foam coated gloves, polyurethane coated gloves, knit wrist cuff gloves, energy industry gloves, manufacturing gloves, electrical equipment gloves, industrial maintenance gloves, repair gloves, worker safety gloves. |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Apparel & Workwear > Work Gloves |
| ANSI Cut Resistance Level | 2 |
| Material | Polyethylene |
| Product Color | Gray |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Size | Medium |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Sri Lanka |
| Sales Unit | PR |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.833858268 |
| Base - Customary Length Dimension | 9 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.200787402 |
| Base - Metric Gross Weight | 57.969 G |
| Base - Metric Height Dimension | 2.118 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 22.86 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 13.21 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAA |
| Consumer - Billing Unit | PAA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 39.03048160427029 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.12779976876595167 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.12081331967731292 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.8338582677165355 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 9.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.200787401574803 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 639.595 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 54.8 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 2.118 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 22.86 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 13.21 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PAIR |
| Consumer - Unit | PAA |
| Inner - Billing Unit | PAA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 234.26746853493708 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.767208672403374 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.7248799180638775 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 9.015748031496063 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 5.196850393700787 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 3838.956 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 328.8 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 12.7 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 22.9 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 13.2 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | PAIR |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1882.9486477870594 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 10.472398378306055 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.698559016766529 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.417322834645669 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.960629921259843 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.023622047244094 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 30856.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4750.2 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3945.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 29.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 38.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 28.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 72 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 72 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PAIR |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 101970.67638229765 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 496.04008991597453 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 382.73571488867856 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.39370078740158 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.671 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 173.606 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.28 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 3168 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 44 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PAIR |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 11 |
Write Your Own Review


