3M™ Comfort Grip Glove CGL-W, Winter, Size L, 96 Pair/Case
3M™ Comfort Grip Winter Gloves have the comfort and dexterity of our General Use Gloves but with added warmth for cold weather applications. They provide excellent grip, even in wet or oily conditions.
Special Price
$12.47
Regular Price
$14.67
| UPC | 00054007991519 |
|---|---|
| 3M ID | 7010305066 |
| Size | Large |
| Packaging | Pair |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Comfort Grip Winter Gloves have the comfort and dexterity of our General Use Gloves but with added warmth for cold weather applications. These nitrile foam coated gloves provide excellent grip, even in wet or oily conditions. Elastic knit wrist cuff keeps debris and winter cold out.
- Excellent dexterity and grip, even in cold, wet or oily conditions
- Ideal for general material handling in cold climates
- Abrasion and tear-resistant gloves for electrical component assembly, carpentry, plumbing and more
- Long-lasting, durable, hand- and machine- washable
- Knit wrist cuffs keep out winter cold and debris
- Order your size for best fit. Size 8/Medium; Size 9/Large; Size 10/XL
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7010305066 |
|---|---|
| Part number | CGL-W |
| Keywords | 3m comfort grip gloves cotton leather breathable fit hand flexibility dexterity coated palm grip wet oily colder climates |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Apparel & Workwear > Work Gloves |
| Material | Nitrile Foam |
| Product Color | Gray |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Size | Large |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | South Korea |
| Sales Unit | PR |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 5.94015748 |
| Base - Customary Width Dimension | 7.15 |
| Base - Metric Gross Weight | 58.967 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.635 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 15.088 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 18.161 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAA |
| Consumer - Billing Unit | PAA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 10.618009424995227 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.12999998214255676 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.1238997913479012 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.94015748031496 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 7.15 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 173.998 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 56.2 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 0.635 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 15.088 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 18.161 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PAIR |
| Consumer - Unit | PAA |
| Inner - Billing Unit | PAA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 65.40512687324588 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.7810977949210213 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.7433987480874072 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 1.5354330708661417 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 5.94488188976378 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 7.165354330708661 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1071.798 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 337.2 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 3.9 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 15.1 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 18.2 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | PAIR |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Inner - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | PAA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2323.997758231737 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.710989009801906 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.894379969398516 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.748031496062993 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 19.68503937007874 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.984251968503937 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 38083.5 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6219.2 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 5395.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 27.3 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 50.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 96 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 96 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PAIR |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 101970.67638229765 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 639.340560336145 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 523.353159578059 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.39370078740158 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.671 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 237.389 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.28 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 4224 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4224 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 44 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PAIR |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 11 |
Write Your Own Review

