3M™ Comfort Grip Glove CGL-CRE, Cut Resistant (ANSI 1), Size L, 72 Pair/Case
3M™ Comfort Grip Cut Resistant Gloves have the same features and comfort as the General Use Gloves with even greater cut, puncture and tear resistance. These medium duty gloves are excellent for jobs requiring dexterity when handling sharp parts.
Special Price
$17.58
Regular Price
$20.68
| UPC | 00051128610336 |
|---|---|
| 3M ID | 7100097230 |
| Size | Large |
| Packaging | Pair |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M Comfort Grip Cut Resistant Gloves (ANSI A1) have the same features and comfort as the General Use Gloves with even greater cut, puncture and tear resistance. These medium duty gloves are excellent for jobs requiring dexterity when handling sharp parts. 3M Comfort Grip Gloves offer a comfortable alternative to the traditional cotton and leather work glove. The polyurethane palm provides gripping ability in wet or oily applications. The Comfort Grip Cut Resistant gloves are a smart choice for applications that require working with sharp tools or edges.
- Cut-resistant gloves offer protection when forming, bending or machining sharp parts
- Ideal for jobs requiring hand flexibility and dexterity, like cable prep, pulling and wire handling
- ANSI Cut Level A1, EN388 4342
- Medium duty protective work gloves for working with sharp tools and edges
- Long-lasting, durable, hand- and machine- washable
- Order your size for best fit. Size 8/Medium; Size 9/Large; Size 10/XL
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7100097230 |
|---|---|
| Part number | CGL-CRE |
| Keywords | 3m comfort grip gloves cotton leather breathable fit hand flexibility dexterity coated palm grip wet oily sharp tools edges |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Apparel & Workwear > Work Gloves |
| ANSI Cut Resistance Level | 2 |
| Material | Polyethylene |
| Product Color | Gray |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Size | Large |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | Sri Lanka |
| Sales Unit | PR |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAA |
| Base - Customary Height Dimension | 0.82992126 |
| Base - Customary Length Dimension | 9 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.200787402 |
| Base - Metric Gross Weight | 63.956 G |
| Base - Metric Height Dimension | 2.108 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 22.86 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 13.21 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAA |
| Consumer - Billing Unit | PAA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 38.87212498834447 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.14099884440296032 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.13999353648739726 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.8299212598425196 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 9.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.200787401574803 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.637 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 63.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 2.108 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 22.86 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 13.21 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PAIR |
| Consumer - Unit | PAA |
| Inner - Billing Unit | PAA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 234.26746853493708 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.8465750867899299 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.8399612189243836 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 5.0 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 9.015748031496063 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 5.196850393700787 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 3838.956 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 381.0 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 12.7 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 22.9 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 13.2 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | PAIR |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1882.9486477870594 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.425015813206912 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.079534627092603 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.417322834645669 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.960629921259843 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.023622047244094 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 30856.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5182.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 4572.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 29.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 38.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 28.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 72 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 72 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PAIR |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 101970.67638229765 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 537.9279197311013 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 443.4995235920745 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.39370078740158 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.671 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 201.168 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.28 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 3168 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3168 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 44 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PAIR |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 11 |
Write Your Own Review

