3M™ Combination Dual Airline Front-Mounted Breathing Tube SA-1600, 1 Ea/Case
Used on both the high and low pressure front-mounted combination kits.
Special Price
$179.49
Regular Price
$211.17
| UPC | 00051138542412 |
|---|---|
| 3M ID | 7000002043 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Used on both the high and low pressure front-mounted combination kits.
- Front-mounted combination breathing tube type
| 3M ID | 7000002043 |
|---|---|
| Keywords | 70070710085,Powered & Supplied Air Respirators,Versaflo Supplied Air Respirators,Combination Dual Airline Front-Mounted Breathing Tube SA-1600,Construction,Safety,Mining & Metallurgy,SAR Parts & Accessories,Industrial Maintenance,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered & Supplied Air Parts & Accessories |
| Color Family | Black |
| Fitting Type | Industrial Interchange |
| Material | Vinyl |
| Mounting Type | Front-Mounted |
| Product Color | Black |
| Pressure Type | High |
| Product Number | SA-1600 |
| Product Series | SA-1000 |
| Product Type | simple |
| Purpose | PAPR |
| Quantity | 0 |
| Recommended Industry | Design & Construction Industrial Maintenance |
| Supplied Air Respirator Style | Low-Pressure Portable Ambient Air Pump |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Valve Type | Air Regulating Valve |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 347.9 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 413.33822825125964 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.7669882101411891 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.3419369686487451 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 6773.4 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 155.1 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 413.33822825125964 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.7669882101411891 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.3419369686487451 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 2.795275590551181 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.51968503937008 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6773.4 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 347.9 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 155.1 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 7.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94769.87457911923 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 171.9605645042045 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 61.54865435677412 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.553 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 27.918 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 180 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 15 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review

