3M™ Combat Arms™ 4th Generation Probed Test Plugs, 393-2018M-50, 50/Case
3M™ Combat Arms™ 4th Generation Probed Test Plugs, size medium are a specially probed version of the standard earplug. This product works with the E-A-Rfit™ Validation System and allows you to conduct an earplug fit test for the 3M™ Combat Arms™ 4th Generation earplug.
Special Price
$311.10
Regular Price
$366.00
| UPC | 10078371667587 |
|---|---|
| 3M ID | 7010385075 |
| Packaging | Bag |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The 3M™ E-A-R™ Combat Arms™ size medium earplugs are designed for insertion into the earcanal to help reduce exposure to hazardous levels of noise and loud sound. The product operates in two distinctive modes: Open Mode and Closed Mode. When used in the Open Mode a specially designed mechanical filter reduces high level peak impulse noise while at the same time allowing situational awareness through audibility of essential signals such as speech and environmental sounds. In the Closed Mode the product functions as a conventional earplug thus providing protection against both steady state and impulsive noise. Switching between the two modes is made easy by pressing the rocker button.
- Test plugs
- 50 pair per case
- 3M PSD products are for occupational use only.
- *The NRR may overestimate the hearing protection provided during typical use.
| 3M ID | 7010385075 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Hearing Protection > Hearing Protection Fit Testing |
| Color Family | Brown |
| Product Color | Tan |
| Product Series | E-A-Rfit |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Health & Safety Testing |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Trademark 2 | Combat Arms™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAA |
| Base - Metric Gross Weight | 5.896 G |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAA |
| Unit of Use - Billing Unit | PAA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 4.518136989029884 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.012998454978420382 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.003968320719327796 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 74.039 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.8 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | PAIR |
| Unit of Use - Unit | PAA |
| Consumer - Billing Unit | PAA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 25.000024409497637 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.09590108405042175 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.03968320719327796 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 409.677 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 18.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 2.54 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 12.7 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.7 CM |
| Consumer - Item Quantity | 10 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | PCS |
| Consumer - Item Unit | PAIR |
| Consumer - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | PAA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 225.90709354647055 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.6499227489210191 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.19841603596638982 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.75 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3701.954 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 294.8 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 90.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.335 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 17.145 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.192 CM |
| Shipper - Item Quantity | 50 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PAIR |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90376.16500429851 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 253.53160151260923 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 66.66778808470698 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.481 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 30.24 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 16800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 16800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 336 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PAIR |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |
Write Your Own Review


