3M™ Coalescing Filter W-3012/07008(AAD) 1 EA/Case
Used where the concentration of liquid aerosols in compressed air are greater than what can be filtered by the 3M™ Compressed Air Filter and Regulating Panel W-2806 alone.
Special Price
$766.05
Regular Price
$901.23
| UPC | 00051131070080 |
|---|---|
| 3M ID | 7000005397 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
This filter has a maximum airflow of 50 cfm at 150 psi. The temperature range is from 32 to 130(deg)F (0 to 54(deg)C). Filter efficiency is 99.97% with the 3M™ High Efficiency Filter Element W 3013 4. With this filter, aerosols are filtered, combined into larger droplets and collected at the bottom of the bowl where an automatic float drain removes them from the housing.
- Used where the concentration of liquid aerosols in compressed air are greater than what can be filtered by the 3M™ Compressed Air Filter and Regulating Panel W-2806 alone.
| 3M ID | 7000005397 |
|---|---|
| Keywords | 78802945549,Powered & Supplied Air Respirators,Compressed Air Filter & Regulator Panels,Coalescing Filter W-3012,07008,Safety,Mining & Metallurgy,SAR Parts & Accessories,Assembly & Mechanical,Blasting,Cleaning,Metal Repair,Painting,3M |
| Global Product Hierarchy | Personal Protective Equipment > Respiratory Protection > Powered & Supplied Air Respirators > Powered Air Cartridges & Filters |
| Compatible Respirator | W-2806 |
| Product Color | Gray |
| Product Number | W-3012 |
| Product Series | Supplied Air |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Recommended Application | Assembly & Mechanical Blasting Cleaning Metal Repair Painting |
| Recommended Industry | Marine |
| Supplied Air Respirator Style | W-Series Fixed Panels |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 1009.243 G |
| Base - Metric Height Dimension | 8.255 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 8.255 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 33.655 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 139.953136205485 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.224999948742524 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.9919999977071925 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.25 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 13.25 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2293.421 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 903.556 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 8.255 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 8.255 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 33.655 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 999 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | LOOS |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 999 |
Write Your Own Review


