3M™ Cloth Cone 777F, 2-1/2 in x 13/16 in x 9/16 in, 80 YF-weight, 200ea/Case
| UPC | 00638060056608 |
|---|---|
| 3M ID | 7100179514 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
One of 3M's best cloth-backed abrasives for stainless steels, aluminum and carbon steel, 3M™ Cloth Cone 777F is used with die grinders. 3M-engineered high-performance ceramic abrasive grain is blended with aluminum oxide for a combination of durability and cutting efficiency. The heavy, water-resistant polyester backing supports medium-pressure applications, a consistent cut-rate, and both wet and dry applications.
Tackle Tight CornersThis specialty abrasive is a valuable tool for reaching into corners, where larger diameter tools can't work. It is effective for flash removal, as well as polishing or removing machine tool marks and edge breaking.
Cloth cones mount onto a compatible mandrel (sold separately) that attaches to a die grinder or power drill. The center hole diameter of the cone must be equal to the diameter of the mandrel pilot inserted into the cone.
Best for Heat-Sensitive MetalsIdeally suited for heat sensitive metals like stainless steel, aluminum and nickel alloys, 3M™ Cloth Cone 777F combines all the right features to grind cooler with an efficient and faster cut.
- Ceramic/aluminum oxide blend self-sharpens with use and cuts with exceptional efficiency
- Tough YF-weight, polyester cloth backing is water resistant for wet applications
- Heat-resistant resin bond helps run cool and smooth
- Cone shape reaches into tight, hard-to-reach spaces
- Grinding aid enhances performance on heat-sensitive alloys such as stainless steel, nickel alloys, and titanium
| 3M ID | 7100179514 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Specialty Abrasives > Cones |
| Abrasive Material | Ceramic |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Backing Weight | YF Weight |
| Bond Type | Resin |
| Color Family | Orange |
| Grit | 80 |
| Product Color | Orange |
| Product Number | 777F |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 5.631 G |
| Base - Metric Height Dimension | 0.01427 M |
| Base - Metric Length Dimension | 0.02 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.063 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2.068582877323235 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.012414229983630457 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.010998862260403542 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 33.898 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 4.989 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 413.7259731212376 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.482998115686999 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.1997724520807087 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.2 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.95984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.87992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6779.754 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1126.269 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 997.8 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 13.208 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.758 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.555 CM |
| Shipper - Item Quantity | 200 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 200 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 200 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93671.44718541406 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 432.9989060442088 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 351.9635923329134 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.46968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.535 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 159.648 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 118.033 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 32000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 32000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 8 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |


