3M™ Cloth Belt 464W, 400 YF-weight, 51 in x 103 in, Film-lok, Single-flex, 3 ea/Case
| UPC | 00051115277436 |
|---|---|
| 3M ID | 7010308232 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Cloth Belt 464W is best suited for metal sanding and finishing thanks to its durability and fast cutting abrasive material. Its heavy, polyester cloth backing provides smooth operation and durability and can conform to the shape of contoured parts for consistent finishing. The abrasive side features closed coat construction for aggressive sanding and a distinct blue-black color helps to easily differentiate it from other grits and grains.
Silicon Carbide AbrasiveThis paper primarily uses silicon carbide, which is a popular choice among industrial professionals because of its fast cut-rate and smooth finish. This synthetic mineral is very hard and fractures easily, resulting in freshly exposed sharp edges that cut extra fast and produce a smooth, professional-looking finish. Silicon carbide products are commonly used for low-pressure applications such as cleaning and finishing on wood and metal. While it wears faster than aluminum oxide, it produces a finer finish.
Waterproof and Heat ResistantThis sheet also uses a resin bonding which is specially designed to resist thermal and chemical deterioration, which can occur during sanding. This bond is very tough and excellent for precision work on hard and soft surfaces. This also allows for faster sanding and a higher cut rate. The waterproof polyester backing material enables the user to rinse areas of the workpiece and the cloth during use to prevent dust and debris from clogging the points of the abrasive, while producing a faster cut at the same time.
- Tough, YF-weight cloth backing offers excellent durability in sanding applications
- Silicon carbide mineral and cork particles provide an aggressive cut and a fine finish
- Resin bonding resists deterioration from heat, extending the life of the abrasive belt
- Flexible cloth material conforms to contoured parts for consistent finishing
- Closed coat provides greater grain density and finer finish on hard surfaces
- Waterproof polyester material allows for easy debris removal
| 3M ID | 7010308232 |
|---|---|
| Keywords | Cloth Belt, 464W Belt |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Belts > Cloth Belts |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Application | Finishing |
| Back Color | Brown |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Backing Weight | YF Weight |
| Bond Type | Resin |
| Color Family | Black |
| For Use On | Aluminum |
| Grit | 400 |
| Product Color | Black |
| Product Number | 464W |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Splice Type | Film-lok |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 4818.663 G |
| Base - Metric Length Dimension | 2.616 M |
| Base - Metric Width Dimension | 1.295 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2826.7842854583346 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 10.623333456865687 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 9.115298830974604 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 46322.695 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 4134.63 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | BLTS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 8480.352551256283 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 31.870002575219683 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 27.34589649292381 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.93779527559055 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 55.31299212598425 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 138968.08 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 14455.99 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 12403.89 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 35.402 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 140.495 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.94 CM |
| Shipper - Item Quantity | 3 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BLTS |
| Shipper - Item Unit | BLTS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 122976.00107011238 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 417.9986537251497 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 328.1514633943247 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 61.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 2015215.6 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 148.847 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 154.94 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 36 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BLTS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 3 |

