3M™ Cloth Belt 461F, P100 YF-weight, 4 in x 91 in, Top Butt, Single-flex, 50 ea/ Case
| UPC | 00068060661463 |
|---|---|
| 3M ID | 7100301189 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Cloth Belt 461F is frequently used for coarse grade grinding on stainless steel and titanium, as well as for glass polishing. The heavy polyester cloth backing provides rugged durability and tear-resistance, and is suitable for wet or dry applications. Belts come in both YF-weight polyester and XF-weight polyester.
Superior Finish Sanding with Silicon CarbideSilicon carbide is a very hard and sharp mineral commonly used for low-pressure applications such as paint prep and the final stages of whitewood sanding, as well as grinding applications on metal. It can also be used for glass and mirror grinding, finishing, and polishing. While it may have a shorter life than aluminum oxide, it produces a superior finish and should be used where the best possible finish is desired.
Belt Sizes for Every ApplicationAbrasive belts come in many different widths and lengths and are used on a variety of different belt sanding tools for many different applications on both wood and metal. 3M offers a broad selection of belts to fit most any industrial belt sander. Wider belts are used with wide belt sanders to dimension or finish wood panels, smooth rough cut edges of metal sheets, or add a grain pattern to stainless steel sheets. Medium-width belts fit onto edge sanders for sanding flat, narrow surfaces such as panel edges; and narrow belts are used with portable belt sanders for sanding or blending wood pieces such as cabinet doors.
- Sharp silicon carbide mineral cuts faster than aluminum oxide and produces a consistent finish
- Tough, water-resistant polyester backing supports wet or dry applications from heavy-duty grinding to fine finishing without tearing or nicking
- Cloth backing provides flexibility
- Heat-resistant resin coating bonds abrasive to backing for durability under pressure, heat, and water
- Use on backstands for grinding and finishing applications
| 3M ID | 7100301189 |
|---|---|
| Keywords | Cloth Belt, 461F Belt |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Belts > Cloth Belts |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Backing Material | Polyester |
| Backing Weight | YF Weight |
| Bond Type | Resin |
| Diamond Abrasive Pattern | Non Pertinent |
| Grit | P100 |
| Product Number | 461F |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Splice Type | Top Butt |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 273.516 G |
| Base - Metric Height Dimension | 1524.0 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 9.525 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 114.3 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 101.19683428343235 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.6029995610375898 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.6029995610375898 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 60.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.375 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.5 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1658.319 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 273.516 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 1524.0 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 9.525 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 114.3 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | BLTS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2273.9326581015366 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 31.39700079170203 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 30.149978051879486 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.51968503937008 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.089763779527559 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 14.009842519685039 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 37263.08 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 14241.44 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 13675.8 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 29.26 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.788 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 35.585 CM |
| Shipper - Item Quantity | 50 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BLTS |
| Shipper - Item Unit | BLTS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 79452.91481134143 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 882.9998617481153 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 814.0502892497949 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 39.43976377952756 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.302 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 369.247 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 100.177 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 1350 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1350 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BLTS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


