3M™ Cloth Belt 461F, 04351, P120 XF-weight, 4 in x 132 in, 25 ea/Case
| UPC | 00051144043514 |
|---|---|
| 3M ID | 7010325817 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Cloth Belt 461F is frequently used for coarse grade grinding on stainless steel and titanium, as well as for glass polishing. The heavy polyester cloth backing provides rugged durability and tear-resistance, and is suitable for wet or dry applications. Belts come in both YF-weight polyester and XF-weight polyester.
Superior Finish Sanding with Silicon CarbideSilicon carbide is a very hard and sharp mineral commonly used for low-pressure applications such as paint prep and the final stages of whitewood sanding, as well as grinding applications on metal. It can also be used for glass and mirror grinding, finishing, and polishing. While it may have a shorter life than aluminum oxide, it produces a superior finish and should be used where the best possible finish is desired.
Belt Sizes for Every ApplicationAbrasive belts come in many different widths and lengths and are used on a variety of different belt sanding tools for many different applications on both wood and metal. 3M offers a broad selection of belts to fit most any industrial belt sander. Wider belts are used with wide belt sanders to dimension or finish wood panels, smooth rough cut edges of metal sheets, or add a grain pattern to stainless steel sheets. Medium-width belts fit onto edge sanders for sanding flat, narrow surfaces such as panel edges; and narrow belts are used with portable belt sanders for sanding or blending wood pieces such as cabinet doors.
- Sharp silicon carbide mineral cuts faster than aluminum oxide and produces a consistent finish
- Tough, water-resistant polyester backing supports wet or dry applications from heavy-duty grinding to fine finishing without tearing or nicking
- Cloth backing provides flexibility
- Heat-resistant resin coating bonds abrasive to backing for durability under pressure, heat, and water
- Use on backstands for grinding and finishing applications
| 3M ID | 7010325817 |
|---|---|
| Keywords | Cloth Belt, 461F Belt |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Belts > Cloth Belts |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Application | Deburring, Finishing, Grinding |
| Back Color | Gray |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Backing Weight | XF Weight |
| Bond Type | Resin |
| Color Family | Black |
| Diamond Abrasive Pattern | Non Pertinent |
| Grit | P120 |
| Product Color | Black |
| Product Number | 461F |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 353.784 G |
| Base - Metric Length Dimension | 3.352 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.101 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 70.87767521991736 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.7799602096481473 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.707904323875642 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1161.477 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 321.1 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 289.32534833573607 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 3.7630703532336756 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 3.5395216193782097 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 9.488188976377952 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 7.519685039370079 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.05511811023622 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 4741.193 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 1605.5 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 24.1 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 19.1 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.3 CM |
| Consumer - Item Quantity | 5 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 5 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Consumer - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1771.9425517591192 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 19.499005241203683 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 17.69760809689105 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.31496062992126 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 21.181102362204726 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.11023622047244 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 29036.936 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8844.6 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 8027.5 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.2 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 53.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.6 CM |
| Shipper - Item Quantity | 25 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 25 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93183.2572326562 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 813.5057474621983 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 707.9043238756419 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.527 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 321.1 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1000 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1000 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 40 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |

