3M™ Cloth Belt 361F, P120 XF-weight, 37 in x 75 in, Film-lok, Single-flex, 5 ea/Case
| UPC | 00051144769421 |
|---|---|
| 3M ID | 7100042433 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Cloth Belt 361F comes with fast-cutting aluminum oxide abrasive grains bonded to heavy polyester cloth backing. Its durable, heat-resistant resin supports both wet and dry applications. Grades of P100 and lower are backed with YF-weight polyester, and grades higher than P100 are backed with slightly less stiff XF-weight polyester.
Aluminum oxide mineral is a popular choice among industrial professionals because of its cut-rate, durability, and long life. It can be used on a wide variety of materials in both woodworking and metalworking, including ferrous alloys, and is the most commonly used industrial abrasive. The abrasive particles are adhered to the cloth backing with resin, creating a strong bond that withstands high heat and pressure.
Abrasive belts come in many different widths and lengths and are used on a variety of belt sanding tools for many different metalworking applications. 3M offers a broad selection of belts to fit most any industrial belt sander. Wider belts are designed for wide belt sanders for flat finishing—to smooth rough cut edges of metal sheets, or add a grain pattern to stainless steel sheets. Medium-width belts are generally used on a backstand for weld removal or on a feed -thru style flat finisher for imparting a finish on sheets or coils. Narrow belts can be used on backstands for grinding and finishing, or on file tools for for finishing in right angle corners.
- Durable aluminum oxide abrasive grains cut fast and perform well on many surfaces
- Tough polyester backing provides consistent results in medium-pressure applications
- Heat-resistant resin coating bonds abrasive to backing for durability under pressure, heat, and water
- Construction is ideal for grinding sheets and coils, and for centerless and backstand applications
- Suitable for wet and dry applications
| 3M ID | 7100042433 |
|---|---|
| Keywords | Metalworking, Woodworking, 361F Belt |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Belts > Cloth Belts |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Finishing, Grinding, Polishing |
| Back Color | Brown |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Backing Weight | XF Weight |
| Bond Type | Resin |
| Color Family | Brown |
| For Use On | Aluminum |
| Grit | P120 |
| Product Color | Brown |
| Product Number | 361F |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Splice Type | Film-lok |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Length Dimension | 75.0 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 37.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 2.749 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 1.905 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.939 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1251.2308489183908 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 6.0605075874622845 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 5.200704764941262 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 20.504 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 2.359 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | BLTS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 6256.093220847859 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 30.30915180517697 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 26.00352382470631 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.937007874015748 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 40.86614173228347 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.984251968503937 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 102.519 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 13.748 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 11.795 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.354 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 1.038 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.279 M |
| Shipper - Item Quantity | 5 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BLTS |
| Shipper - Item Unit | BLTS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97027.75311062433 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 396.8320719327796 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 312.04228589647573 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.818897637795274 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.59 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 141.54 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.24 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 60 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BLTS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 3 |

