3M™ Cloth Belt 361F, 80 YF-weight, 52 in x 126 in, Film-lok, Single-flex, Finish 8, 48 ea/Pallet, Blk
| UPC | 00638060775738 |
|---|---|
| 3M ID | 7100231861 |
| Packaging | Pallet |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
3M™ Cloth Belt 361F comes with fast-cutting aluminum oxide abrasive grains bonded to heavy polyester cloth backing. Its durable, heat-resistant resin supports both wet and dry applications. Grades of P100 and lower are backed with YF-weight polyester, and grades higher than P100 are backed with slightly less stiff XF-weight polyester.
Aluminum oxide mineral is a popular choice among industrial professionals because of its cut-rate, durability, and long life. It can be used on a wide variety of materials in both woodworking and metalworking, including ferrous alloys, and is the most commonly used industrial abrasive. The abrasive particles are adhered to the cloth backing with resin, creating a strong bond that withstands high heat and pressure.
Abrasive belts come in many different widths and lengths and are used on a variety of belt sanding tools for many different metalworking applications. 3M offers a broad selection of belts to fit most any industrial belt sander. Wider belts are designed for wide belt sanders for flat finishing—to smooth rough cut edges of metal sheets, or add a grain pattern to stainless steel sheets. Medium-width belts are generally used on a backstand for weld removal or on a feed -thru style flat finisher for imparting a finish on sheets or coils. Narrow belts can be used on backstands for grinding and finishing, or on file tools for for finishing in right angle corners.
- Durable aluminum oxide abrasive grains cut fast and perform well on many surfaces
- Tough polyester backing provides consistent results in medium-pressure applications
- Heat-resistant resin coating bonds abrasive to backing for durability under pressure, heat, and water
- Construction is ideal for grinding sheets and coils, and for centerless and backstand applications
- Suitable for wet and dry applications
| 3M ID | 7100231861 |
|---|---|
| Keywords | Metalworking, Woodworking, 361F Belt |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Belts > Cloth Belts |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | YF Weight |
| Bond Type | Resin |
| Grit | 80 |
| Product Number | 361F |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Splice Type | Film-lok |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 9.799 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 3.2 M |
| Base - Metric Width Dimension | 1.32 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 2479.089603848499 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 21.603097071496155 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 18.501193042554927 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 40625.0 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 8.392 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | EACH |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 118996.30098472796 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1036.999365752118 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 888.0572660426365 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 59.01574803149607 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 42.00787401574803 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 1.95 M3 |
| Shipper - Metric Weight | 470.375 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 402.816 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 1.499 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 1.067 M |
| Shipper - Item Quantity | 48 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | PAL |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 118996.30098472796 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1036.999365752118 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 888.0572660426365 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 59.01574803149607 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.00787401574803 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.95 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 402.816 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.499 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.067 M |
| Pallet - Item Quantity | 48 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | PALT |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |

