3M™ Cloth Belt 340D, P120 X-weight, 3 in x 18 in, Film-lok, Single-flex, 10/Carton, 50 ea/Case
| UPC | 00051144717859 |
|---|---|
| 3M ID | 7010326277 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Fast-cutting aluminum oxide abrasive grains are resin-bonded to a durable cotton cloth backing to provide continuous cut and long-life. The open coat and load-resistant coating make this belt particularly favorable for sanding soft woods. Additionally, the washable backing is suitable for high production environments where the belt may need washing at intervals to remove soft wood resin or pitch buildup.
Aluminum oxide mineral is a popular choice among industrial professionals because of its cut-rate, durability, and long life. It can be used on a wide variety of materials in both woodworking and metalworking, including ferrous alloys, and is the most commonly used industrial abrasive. The abrasive particles are adhered to the cloth backing with resin, creating a strong bond that withstands high heat and pressure.
Abrasive belts come in many different widths and lengths and are used on a variety of different belt sanding tools for many different applications on both wood and metal. 3M offers a broad selection of belts to fit most any industrial belt sander. Wider belts are used with wide belt sanders to dimension or finish wood panels, smooth rough cut edges of metal sheets, or add a grain pattern to stainless steel sheets. Medium-width belts fit onto edge sanders for sanding flat, narrow surfaces such as panel edges; and narrow belts are used with portable belt sanders for sanding or blending wood pieces such as cabinet doors.
Belts come with various splices that join the belt ends. A film media splice achieves a secure bond with a joining film that minimizes chatter marks, ensures a smooth running belt, and produces consistent finishing results. A sine wave splice is constructed of interlocking fingers that enable the splice to travel smoothly over contact wheels, reduce hinging, and provide added strength to the joint area. Sine wave splices are typically used for coarser grades and wide belts as well as on belts that are going to be washed.
- Premium aluminum oxide offers increased cut-rate and abrasive life
- Open coat construction provides improved cut on all woods and helps prevent loading
- Heavyweight cloth backing provides durability for high-production environments
- Washable backing enables repeated use on high-loading substrates such as pine
- Resin bond construction withstands high heat and pressure for longer service life
| 3M ID | 7010326277 |
|---|---|
| Keywords | Cloth Belt, 340D Belt |
| Global Product Hierarchy | Abrasives > Abrasive Belts > Cloth Belts |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Sanding |
| Back Color | Brown |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | X Weight |
| Bond Type | Resin |
| Color Family | Brown |
| Grit | P120 |
| Product Color | Brown |
| Product Number | 340D |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Splice Type | Film-lok |
| Trademark 1 | 3M™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 3650 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 27.669 G |
| Base - Metric Height Dimension | 45.72 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 0.953 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Unit of Use - Billing Unit | EA |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 20.25988303945112 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.06099970332393378 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.04899994239321089 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 18.0 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 0.37519685039370076 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 0.332 CDM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 22.226 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 45.72 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 0.953 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | BLTS |
| Unit of Use - Unit | EA |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BLTS |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 132.2276522505801 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.742075974514298 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.48999942393210894 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 10.5 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 3.25 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 3.8748031496062993 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 2166.823 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 222.26 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 26.67 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 8.255 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 9.842 CM |
| Inner - Item Quantity | 10 |
| Inner - Total Unit Quantity | 10 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Inner - Item Unit | BLTS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | BLTS |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 842.7286303391504 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.149981623368135 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.4499971196605443 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.21259842519685 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.401574803149607 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.496062992125983 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13809.848 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1882.4 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1111.3 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 10.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 44.2 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 29.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 50 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 50 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 5 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | BLTS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 94769.87457911923 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 410.0598076638723 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 220.499740769449 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.553 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 100.017 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 4500 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4500 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 90 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BLTS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |

